KADINLARDA İSTEKSİZLİK NEDENLERİ VE SONUÇLARI | Sfenks Portal
arama

KADINLARDA İSTEKSİZLİK NEDENLERİ VE SONUÇLARI

Cinsellik, kadın erkek, her insanın hayatında var olan durumlardan biri. Hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri haline gelen cinsellik hakkında o kadar sorunla karşılaşmamız da doğal karşılanabilecek bir durum.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • dalanka
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

Aslında bu konuda önemli olan karşılaştığımız sorunlar değil, karşımıza çıkan bu sorun karşısında ne yapmamız gerektiği daha önemli hale geliyor. Cinsellikte en çok karşılaşılan sorunlardan birisi de kadınlar da isteksizlik olarak karşımıza çıkıyor. Bilindiği gibi sekste erkekler daha ön planda, daha istekli ve daha tatmin edici. Kadınlarda ise durum biraz daha farklı.

Kadınlarda en az erkekler kadar istekli olmasına karşın  cinsellikte yapılan bazı hatalar kadının seksten soğumasına neden oluyor. Bu da erkek için oldukça can sıkıcı hale geliyor. Peki cinsellikte kadınların isteksiz olmasının altında yatan nedenler neler ve bu durum hangi sonuçlara yol açıyor.

          Öncelikle bir kadının cinsellikte isteksiz olmasının altında yatan neden toplumsal baskı. Geleneklerimiz, ahlaki değerlerimiz kadının cinsel hayatta daha pasif hale getiriyor ve kadının cinsellik isteğini bastırmasına yol açıyor. Kadınlarla erkeklerdeki cinsel istek farklılığının bir sebebi de hormonal özellikleridir. Erkeklerde testesteron erkeklik hormonu olarak bilinir ve cinsel isteği uyarır. Kadınlarda testesteron ve yumurtlama döneminde yükselen östrojen hormonu cinsel istekten sorumludur.

 Erkeklerde salgılanan testesteron kadınlara göre çok yüksek olduğu için cinsel istekte daha fazladır. Erkek cinsellikte dokunsal dürtülerden bile etkilenir. Ancak kadının kafasında birçok düşünce varsa, duygusal ve sözel uyarı olmuyorsa görsel ve dokunsal uyarılar olsa bile cinsel istek duymakta zorlanabilir. Kadınların cinsellikte isteksiz olmasının nedenlerinden bazıları da şunlardır: bakirelik konusunda kaygılanma. Toplumumuzda kadınlara her zaman cinsel obje gibi bakıldığından , kadınların kendilerini korumaları istenir.

Toplumda cinsellikte kendini koruyan kadın her zaman değer gördüğünden kadında evlenene kadar kendini cinsellikten uzak tutmaya çalışır. Diğer nedenler ise ilişki sırasında canının acıyacağı korkusu, gebe kalma korkusu gibi korkular da kadının cinsel uyarılarını bastırır. Üstelik kadın erkeğe göre daha duygusal olduğundan kadının ev ya da işyerindeki sorunları da cinsel isteğin bastırılmasına neden olur. ayrıca kadının emzirme dönemindeki annelik duyguları, yorgunluk ve uykusuzlukta cinsel isteğin bastırılmasına neden olmaktadır. Evliliklerde zamanla rutin ve görev haline gelen cinsellikte kadında isteksizlik yaratır.