KADINLARDA VAJİNA RAHATSIZLIKLARI | Sfenks Portal
arama

KADINLARDA VAJİNA RAHATSIZLIKLARI

İlerleyen teknoloji, çevre kirlilikleri, sanayileşme ile hayatımızda bir çok hastalık ortaya çıkıyor. Günümüzün şartları bu hastalıkların önüne geçemiyor ancak ilerleyen teknolojiyle birlikte bir çok hastalık tedaviye kavuşuyor.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

Kadın erkek tüm insanlarda özellikle kadınlarda çözüme kavuşmayı bekleyen bir çok hastalık mevcut. Şimdi size sadece kadınlarda ortaya çıkan vajina rahatsızlıklarından bahsetmek istiyorum. Öncelikle vajina nedir ve bu hastalığın sebepleri ve tedavi yolları nelerdir?

             Vajina, kadınlarda bulunan üreme organıdır. Vajina, rahim ağzıyla dış genital organ arasında kalan organdır. Vajina, üreme organının dış bölümünde bulunduğu için daha hassastır ve vücudun geri kalanına oranla daha kolay incinir. Peki vajinal rahatsızlıkların sebepleri nelerdir?  Bunun bir çok sebebi var. Rahatsızlık, bir enfeksiyon , vajinadaki PH değişimi ya da kullanılan bir şeye karşı (örn; kimyasal  temizleme ürünlerine) olabilir.

Bakteriyal Vajinozis: Vajinal kaşıntının en yaygın sebeplerinden biri bakteriyal vajinozistir. Bu vajinadaki bir bakterinin üremesinden dolayı meydana gelir. Yanma, rahatsızlık, sarı akıntı ve kötü koku gibi rahatsız edici belirtilere sebep olabilir.

Kandida Albikons: Kandida Albikons adlı maya mantarının sebep olduğu enfeksiyonlar bir diğer yaygın problemdir. Bu maya mantarları vajinanın içinde kontrol edilmeden kalırsa, kötü ve ekmeksi bir kokuyla kendini belli eden kalın, beyazımsı bir akıntıya sebep olur.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar: cinsel yolla bulaşan hastalıkların en yaygın belirtilerinden biri vajinal rahatsızlıklardır.

Menopoz: menopoz sırasında, vücudun PH’ nın düşmesi ve kuruluğa sebep olması gibi direkt olarak vajinal bölgeye etki eden bir çok hormonal değişimden geçilir. Böyle bir durumda hormonları dengelemek, rahatsızlığı önlemek ve enfeksiyon riskini azaltmak için tıbbi tedavi gerekebilir.

Alerjiler: kimyasallar, vajinal rahatsızlıkların ortak sebeplerindendir. Bu maddeler: parfümlü tuvalet kağıdı, sabun ve deterjanlar, vajinal bölgeye deodorant sıkmak, kurutucu kağıtlar, parfümlü ıslak mendil, tampon ve pedlerdir.

Vajinal rahatsızlıklar için doğal tedaviler

Dağ Tütünü: bu bitki güçlü iltihap karşıtı özelliği sayesinde cildi rahatlatarak kaşıntıyı ve acıyı iyileştirir. Dağ tütününden yararlanmak için dağ tütününün yapraklarından çay yapıp kullanabilirsiniz.

Aynı Sefa: aynı sefa vajinal rahatsızlıklarla ilgili problemler için en iyi reçetelerden biridir. Enfeksiyonu önleyip ona karşı savaşabilen antibiyotik etkisi sayesinde acıyı ve enfeksiyonu azaltır. Çayını yaparak tüketebilirsiniz.

Cadı Fındığı: bu bitki vajinal bölgedeki kaşıntı ve yanmanın azalmasına yardımcı olur. bir parça pamuğu ya da bezi cadı fındığı suyuyla ıslatıp etkilenmiş bölgeye uygulayın.

Probiyetikli Yoğurt: bu yoğurdu hem yiyerek hem de vajinal bölgeye direkt sürerek rahatsızlığınızı giderebilirsiniz.

         Çok sayıda insan bu durumdan utansa da eğer siz de böyle bir rahatsızlık varsa doktorunuza başvurmanız gerekir. Vajina çok hassas bir bölge olduğundan, hastalık büyümeden ya da daha şiddetli bir hal almadan bir uzmana görünseniz iyi edersiniz.