TARİH BOYUNCA KADIN- ERKEK İLİŞKİLERİNDE CİNSELLİK | Sfenks Portal
arama

TARİH BOYUNCA KADIN- ERKEK İLİŞKİLERİNDE CİNSELLİK

Şimdi size toplumca bilinen bir yanlıştan söz etmek istiyorum. Cinsellik… cinsellik denince akla hep modern toplumlar geliyor. Cinsellik sadece günümüz modern toplumlarında ortaya çıkmış gibi görülüyor.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • dalanka
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

Ancak şöyle bir gerçek var ki cinsellik insanlık var olduğundan beri insanlığın hayatında yer alıyor. Bundan binlerce yıl önce bile antik dönemlerde cinsellik ve seks gibi unsurlar arkeolojik kalıntılarda ortaya çıkıyor. Ancak cinsellik her kültürde, her dönemde biraz farklılık gösteriyor. Şimdi size antik dönemlerde var olan cinselliğin hangi boyutta olduğunu göstereceğiz:

Antik Roma’da Cinsellik: roma uygarlığı, cumhuriyetin kurulmasında , batıda imparatorluğun çöküşüne kadar 1000 yıllık bir sürece yayılmış büyük bir uygarlıktır. Bu uzun döneminde Roma her şeyin fazlasına sahip olduğu gibi, cinselliğinde fazlasına sahipti. Roma’nın karmakarışık ve seks düşkünü toplumunda özellikle üst kesimlerinde tamamen sonsuz bir cinsel serbestlik olduğu varsayılmaktadır. Romalılar, halkın büyük ölçüde kabul ettiği ve yazılı olmayan bir dizi ahlaki kurallara uyuyorlardı. Bu gelenekler, cinsellikteki aşırılığı ideal davranış sınırları ve kendini kontrol eden ideal bir erkeklik  hali olan virtus kavramının dışında tutuluyordu.

Kadınlarda da aynı şekilde bu ahlaki kurallara uyması bekleniyordu. ayrıca, yazılı kanunlar arasında tecavüz dahil olmak üzere ölüm cezası verebilen cinsel suçlarda yer aldı. Romalılar çocuk sahibi olmak için evlenirlerdi. Bir erkeğin eşine uzun süre sadık kalması beklenmiyordu, en azından cinsel ilişkiye girmesi gereken biri ile ilişkiye girmediği sürece yaptığı normal olarak kabul ediliyordu. Romalılar cinsel açıdan pek çok yönde günümüzdeki ahlaki anlayışa göre çok daha serbesttiler. Eşcinsellik, kesinlikle erkekler arasında dikkate değer bir özellik olarak kabul edildi. Çocuklar cinsel yaşantıdan uzak tutuluyordu. Fahişelik yasal ve yaygındı. Köleler ise sahiplerinin cinsel ve ekonomik olarak mülkleri olduğu kabul edilirdi. Romalılar edebiyatları, komedileri, mektupları ve şiirlerinde cinsellik hakkında bolca yazıp çizdiler.

Orta Çağda Cinsel Hayat: kilise doğanın kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle insanların misyoner pozisyonu haricinde seks yapmasını günah olarak kabul ediyor, bu sebeple kadınların üstte olduğu  pozisyonlarda birlikte olanlar hakkında 3 yıl hapis cezası uyguluyordu. Hayvan derisinden üretilen tek takımlık olmayan ilkel prezervatifler  yaygın olarak kullanılmakta, kilise ise bu tür doğum kontrol uygulamalarına karşı çıkmamaktaydı. Kilisenin eşcinsel ilişkilere karşı tavrı ise gayet netti. Ölüm! Genellikle engizisyon tarafından en ağır şekilde idama mahkum ediliyor, muhtemelen de bu ceza yakılmak oluyordu.

Antik Yunan’da Cinsellik:  Antik Yunan’ da erkek çocukları, ergenliğe girene kadar, kendilerinden yaşça büyük erkeklerle cinsel ilişki yaşamaktadırlar. Ergenliğe girdikten sonra ise bu ilişki sona eriyordu. Erkek çocuğu hala bu ilişki şekline devam ederse , bu durum homoseksüellik olarak tanımlanıyordu.