AYAKLARINIZIN KÖTÜ KOKMAMASI İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER | Sfenks Portal
arama

AYAKLARINIZIN KÖTÜ KOKMAMASI İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Çoğu insanın rahatsız olduğu ve şikayet ettiği konulardan biri de ayak kokusudur. Her gün metrelerce yürüyoruz ve eve geldiğimizde ayaklarımızın terlediğini ve kötü bir kokunun geldiğini hissediyoruz.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • dalanka
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

     Kendi ayak kokumuzdan sadece diğer insanlar değil, kendimiz de rahatsız oluyoruz. Peki neden ayaklarımız kokuyor ve bu kokuyu gidermek için ne yapmamız gerekiyor?

     Ayaklar Neden Kokar?

    Gün boyunca ayakkabı içinde duran ve hava almayan ayaklar terlemeye başlıyor ve bu da ayaklarda bakterilere yol açıyor. Bu bakteriler, ayaktaki organik asit biçimindeki atıklardan kurtulur. Bu organik asitlerin güçlü bir kokusu vardır. Bu yüzden ayaklardan kötü bir koku gelir. Ayakların kokmasının diğer bir nedeni de mantar hastalığıdır. Bu hastalığı taşıyan insanların ayakları kokar.

Ayak Kokusunu Gidermek İçin Neler Yapılmalıdır?

1.ayaklarınızı havalandırıp kuru tutun: ayak kokusunun en yaygın sebebi ayakların terlemesidir. Ayaklarınızın terlememesi için ise mümkün olduğunca ayakkabılarınızı ve çorabınızı çıkartıp ayaklarınızı havalandırın.

2.tuzla yıkayın: tuz insan vücudundaki nemi azalttığından, ayaklarınız sürekli terliyorsa ayaklarınızı tuzla yıkayabilirsiniz. Böylelikle ayaklarınızdaki nemi azaltabilir ve ayaklarınızın kötü kokmasını önlemiş olursunuz.

3. Sirkeyle Yıkayın: eğer ayaklarınızın kötü kokmasını istemiyorsanız, haftada bir ya da iki defa ayaklarınızı sirkeyle yıkamanız yeterli olacaktır.

4.Yeşil ve ya Siyah Çayla Yıkayın: Ayakların kötü kokmasını önleyecek diğer bir yöntem de ayakların yeşil çay veya siyah çayla yıkanmasıdır.

5.Deodorant Sıkın: ayakların kötü kokmaması için mutlaka ayaklarınıza ayak deodorantı sıkın. Deodorantı sadece ayaklarınıza değil ayakkabının içine de sıkmalısınız. Böylelikle çözümü kesinleştirmiş olursunuz.

6.Bakteri Önleyici Sabunla Yıkayın: bazı insanların en büyük problemi ayaklarını yeterince temiz tutmamasıdır. Eğer ayaklarınızı her gün yıkamazsanız siz de böyle problemlerle karşılaşabilirsiniz. O yüzden ayaklarınızın kötü kokmaması için ayaklarınızı bakteri önleyici sabunlarla her gün en az 3 kere yıkamanız gerekecektir.

7. Çinko Alın: ayak kokusunun nedenlerinden biri de insanların beslenmelerinde yeterince çinko almamasıdır. Bu yüzden ayaklarınızın kokmasını istemiyorsanız beslenmenizde çinko almaya devam etmelisiniz.