CAM EŞYALARINIZIN IŞIL IŞIL OLMASINI İSTİYORSANIZ? | Sfenks Portal
arama

CAM EŞYALARINIZIN IŞIL IŞIL OLMASINI İSTİYORSANIZ?

Hepimizin evinde birden fazla çeşitte cam eşyası bulunuyor. Hem kullanımı plastikten daha sağlıklı olduğu için hem de görüntü bakımından daha şık durduğu için cam eşyaları tercih ederiz.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Karaelmas
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

Salona koyulan vazolardan tutunda , avizelere ve mutfakta kullanılan bardak ve sürahilere kadar nerdeyse her şeyi camdan tercih ederiz. Durum böyle olunca her gün kullandığımız bu eşyaların temizliğini de özen göstermek zorunda kalırız. Suyla ve deterjanla her gün ovduğumuz camlar ise bir süre sonra parlaklığını ne yazık ki kaybediyor. Peki parlaklığını kaybeden bu eşyaların tekrar eski parlaklığına dönmesi için ne yapmamız gerekiyor? Bunu cevaplamadan önce cam eşyaları temizlerken dikkat edilmesi gereken konulara değinmek gerekiyor.

 Cam Eşyaları Temizlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1. cam eşyaları temizlerken sabun kullanmak çok uygun değildir. Çünkü sabun cam üzerinde leke yapar, iyi durulanmamış sabun tortulanmaya neden olur.

2. cam eşyaları temizlemek için mutlaka çamaşır suyu kullanırız. Bu yüzden sağlığımız için camları durularken iyice durulamak ve camın üzerinde çamaşır suyu kalmasına dikkat etmemiz gerekiyor.

3. sirke suyuyla yıkadığımız camlarda koku kalmaması için camları iyice havalandırmamız gerekiyor.

Cam Eşyaları Parlatmak İçin Yapılması Gerekenler

1. Gıdalarla temas etmeyen cam eşyaların üzerine cam temizleme spreyi sıkarak temizleyip parlatabilirsiniz.

2. cam eşyaları saf sirke (beyaz sirke) su karışımıyla da temizleyebilirsiniz. Bunun için önce eşyanın üzerindeki tozları temizleyin. Ardından yünlü bir kumaş yardımıyla hazırlanılan sirkeli su ile cam eşyayı iyice silin. Ardından tüy bırakmayan bir bezle bir kere daha silin.

3. cam eşya temizliğinde asetik asit de denilen sirke ruhu başarılı sonuçlar verir. Bunun için sıcak bir miktar suyun içine az miktarda asetik asit ilave edin ve bu suyun içinde cam eşyalarınızı yıkayın. Yıkadıktan sonra cam eşyalarını bol su ile durulayın. Ardından tüy bırakmayan pamuklu bir bezle kurulayıp parlatabilirsiniz. Sirke ruhu ile yapılan temizlik işlemi ayrıca cam eşya üzerinde oluşmuş kireç lekelerinin de geçmesini sağlar.