DÖKÜLEN SAÇLARA PRATİK ÇÖZÜMLER | Sfenks Portal
arama

DÖKÜLEN SAÇLARA PRATİK ÇÖZÜMLER

Sanayileşme, çevre kirliliği ve bir çok olumsuz etmen saçlarımızı yıpratıyor. Gün içinde kirden, yağmurdan, tozdan etkilenen saçlar yıpranmakla kalmıyor belli bir süre sonra dökülmeye başlıyor.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Karaelmas
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

         Çoğu insanın daha genç yaşta en büyük sorunu olan kellik saç dökülmesinden kaynaklanıyor. Peki saçlarımız neden dökülüyor ve saçların dökülmemesi için ne yapmamız gerekiyor?

Saçlar Neden Dökülür?

    Saç dökülmesi mevsimsel değişiklikler, stres, demir eksikliği, hormon bozuklukları nedeniyle meydana gelebilir. Ancak uzun süreli saç dökülmeleri ciddi hastalıkların belirtileri olabilir.

Genetik Faktörler: saç dökülmesi erkeklerde hormona bağlı, kadınlarda ise genetiğe bağlıdır. Özellikle kadınlarda ailesinde kelik sorunu varsa kadınlarda da bu durumun ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor.

Deri Problemleri: deri ve iç hastalıkları  saç dökülmesine neden olabilir. Sedef hastalığı, egzemalar, akne, liken hastalığı, aşırı yağlanan deri, mantar hastalıkları gibi rahatsızlıklardan saç etkilenirse saç dökülüyor.

Yanlış Beslenme Hastalıkları: düzenli ve dengeli beslenmemek, uzun süreli açlıklar , tek tip beslenme ve karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar tüketmek, saçı etkileyip dökebiliyor.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Doğal Yöntemler

1.Hindistan Cevizi: Hindistan cevizi sütü saç dokularını besleyerek saçın dökülmesini engeller. Bunun için Hindistan cevizini rendeleyerek sütünü çıkarabilirsiniz.

2. Yağ Masajı: saçınıza ılık yağ sürerek saçınıza düzenli olarak masaj yapın. saça masaj yapmak kan dolaşımını uyarır ve saç dökülmesinin önüne geçer.

3. Soğan ve Sarımsak: soğan kükürt bakımından zengindir. Bu yüzden saçın büyümesini sağlar. Bunun için soğanı ince ince doğrayıp suyunu sıkın. Bu suyu saç derinize masaj yapın. Sarımsağı ise Hindistan cevizi yağı ile kaynatıp bu karışımı kafa derinize sürerek masaj yapabilirsiniz.

4.Yumurta: yumurtayı zeytinyağı ile karıştırarak saçlarınıza sürebilirsiniz. Bu karışım saçlarınızın daha gür çıkmasını sağlayacaktır.

5. Limon ve Karabiber Tohumları: Limon ve karabiber tohumlarını kafa derinizin üzerine sürün. Bu sayede saç dökülmelerinin önüne geçebilirsiniz.