EVİNİZDEKİ DOMATESİN ÇABUK ÇÜRÜMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN | Sfenks Portal
arama

EVİNİZDEKİ DOMATESİN ÇABUK ÇÜRÜMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN

Hepimiz evlerimizdeki sebzelerin çürümesinden şikayet ederiz. Buzdolabına koyduğumuz sebzeler ve meyveler bile bir zaman sonra bozulmaya ve çürümeye yüz tutuyor.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Karaelmas
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

   Özellikle evin vazgeçilmez bir sebzesi olan domates daha çok bozulan sebzeler arasında yer alıyor. Domates çabuk tüketilmesi gereken sebzeler arasında çünkü bu sebze buzdolabında bekletilse bile fazla zaman geçmeden çürümeye yol açıyor. Peki domates neden bu kadar çabuk çürüyor ve evimizdeki domatesin çabuk çürümesini önlemek için ne yapmamız gerekiyor?

Domates Neden Çok Çabuk Çürür?

    Domates yetiştiricilerinin en büyük şikayetlerinden biri domateslerin dipten çürümesidir. Bunların nedenleri arasında ise bitkinin toprak isteğinin yeterince karşılanamaması, su isteğinin yeterince karşılanamaması , bitkinin yeterince güneş almaması ya da gerektiğinden fazla güneş alması gösterir. Ayrıca çok bilindik olmasa da domatesin dipten çürümesinin en önemli nedeni de toprağın PH’ının düşük olmasıdır.

PH nedir?

PH, toprağın asitli mi yoksa bazik mi olduğunu gösteren bir ölçüdür. 0 ile 14 arasında bir skalası vardır. 0 çok asitli 14 çok bazik toprağı ifade etmek için kullanılır. Bitkinin ihtiyacı olan elementleri alabilmesi için toprak PH’ının 5,5 ile 7,5 arasında olması gerekir.

Domatesin Çabuk Çürümesini Önlemek İçin

1. domatesin çabuk çürümesini önlemek için koparılan kısımlarının aşağıda kalması gerekiyor. Bu sayede domatesin koparıldığı sap kısmından nem ve hava girişi engellenmiş olur.

2. domatesler buzdolabı yerine oda sıcaklığında saklanmalıdır. Çünkü domatesler oda sıcaklığında buzdolabında olduğundan daha uzun süre dayanır.

3. buzdolabında saklanan domatesler, şeffaf poşetler içerisinde, ağzı kapalı bir şekilde tutulmalıdır. Bu sayede domates daha uzun süre diri kalmaktadır.

4. domatesler buzdolabına ters  çevrilerek koyulmalıdır. Çünkü domatesler ters çevrilerek koyulduğu zaman koparıldığı yerden nem ve hava girişi engellenmiş olur.