KIYAFETLERİNİZİN TÜYLENMEMESİ İÇİN | Sfenks Portal
arama

KIYAFETLERİNİZİN TÜYLENMEMESİ İÇİN

Her gün kullandığımız kıyafetlerimiz bizim için oldukça önemli. Çünkü giydiğimiz kıyafetler karakterimiz hakkında oldukça bilgi veriyor.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

   Durum böyle olunca her gün kullandığımız giysilere özen göstermemiz gerekiyor. Özellikle tüylenen kıyafetler oldukça sorun teşkil ediyor. peki kıyafetler neden tüyleniyor ve bu tüylenmeyi gidermek için ne yapılması gerekiyor?

Kıyafetler Neden Tüylenir?

      Kıyafetlerde en sık görülen problemlerden biri olan tüylenme, yıpranmaya bağlı olarak gerçekleşen bir durumdur. Tüylenme sonucunda bir kıyafet yeni olsa dahi oldukça eski durabilir. Tüylenmenin temel sebebi sürtünmedir. Kıyafetlerde sürtünmenin en çok görüldüğü yerler, dirsek ve pantolon ağlarıdır. Kıyafetlerin tüylenmesi esnasında öncelikle, sürtünme nedeniyle iplikle tüylenmeye başlar. 2. Olarak iyice tiftikleşen ipliklerin birbirine dolanarak topaklar oluşturmasıyla devam eder. Son olarak ise , bu topaklar sürtünmeye bağlı olarak kıyafetlerden kopar. kopan bu topaklar tüylenmenin neden olduğu bölgede aşınma ve buna bağlı olarak incelmeye neden olur.

Kıyafetlerde Tüylenmeyi Önlemek İçin

1. Tüylenme problemi yaşamamak için, öncelikle aldığınız kıyafetin kumaşının özelliklerine dikkat etmeniz gerekiyor.

2.eğer aldığınız kıyafet tüylenebilir bir kumaşsa bu kıyafeti çamaşır makinesinde  yıkamamaya özen gösterilmelidir.

3.tüylenen kumaştaki kıyafetler yıkanırken sürtünmeyi artırmamak için makine fazla durdurulmamalıdır.

 4.Kıyafetler, çamaşır deterjanının kayganlığından faydalanacak sürtünmeyi en aza indirilir. Bu nedenle, makineye gereğinden az deterjan koyulmamalıdır.

5. Kışlık kaban ve montlar, kıyafetlerde tüylenmeye neden olacağı için, iç kısmı kaygan astar kumaştan oluşan ürünler seçilmelidir.

6.omza asılan çantalar kıyafetlere sürterek, kıyafetlerinizin tüylenmesine sebep olur. bu yüzden çantalarınızı omuza asmak yerine elde taşımayı tercih edin.

7. Giysilerdeki tüylenmeyi en aza indirmek için, tüy bırakan kıyafetlerle tüy çeke kıyafetleri bir arada yıkamamak gerekir.