PASLANAN BIÇAKLARI TEMİZLEME YÖNTEMLERİ | Sfenks Portal
arama

PASLANAN BIÇAKLARI TEMİZLEME YÖNTEMLERİ

Her yerde insanların işlerini oldukça kolaylaştıran bıçaklar, ev hanımlarının da vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Mutfakta oldukça pratik bir alet olan bu metal yapılar her türlü sebzeyi, meyveyi, kağıdı, kumaşı ve daha bir sürü maddeyi keserek bizlere kolaylık sağlıyor.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

   Günlük işlerde oldukça sık kullanılan bıçakların paslanması da kaçınılmaz oluyor. Paslanan bıçaklar ise mutfakta epey bir sorun haline geliyor ve bıçaklar paslandığında kullanılmaz hale geliyor. Peki paslanan bıçakları tekrar eski haline döndürmek için ne yapmamız gerekiyor?

Paslanan Bıçakları Temizleme Yöntemleri

  1.Sirke: sirke asitli bir maddedir. Pas asit ile etkileşime girdiğinde kolay bir şekilde yok olur. bu yüzden paslı bıçaklara sirke uygulamak çok iyi ve etkili bir yöntemdir.

2. Tuz: paslanmış bıçağınızın üzerine sirke döktükten sonra bıçağın üzerine biraz da tuz koyun ve bıçağı ovalayın. Tuzun pütürlü yapısı sirkeyle tepkimeye girdiğinde pası kolaylıkla çıkaracaktır.

3.Limon Suyu: Limon asitli bir madde olduğundan pası çıkarmakta oldukça etkilidir. Bunun için öncelikle bir bardağın içine limon sıkın. Ardından bıçağınızı bu bardağın içine koyun ve birkaç dakika boyunca bekletin. Sonra pütürlü bir bezle bıçağınızı silin. Asit sayesinde pas kolay bir şekilde çözülecek ve bıçağınız temizlenecektir.

4.Limon Tuzu: eğer bıçağınız hassa bir metalden yapılmışsa daha nazik bir temizleme için limon tuzunu tercih edebilirsiniz. Limon tuzu ile bıçağınızı temizlemek için öncelikle bir miktar suyu kaynatmanız gerekiyor. Ardından bir iki kaşık limon tuzunu bir kaba koyun ve üzerine kaynar suyu dökün. Limon tuzu kaynar suyun içinde eridiğinde henüz çok sıcakken bıçağınızı kabın içine koyun ve bekleyin. Bıçağı bir süre kabın içinde beklettikten sonra çıkartın ve bıçağınızı silin.

5. Soğan: öncelikle bir adet soğanı ortadan ikiye bölün. sonra da soğanın üstüne bir miktar pudra şekeri dökün. Ardından bu pudra şekerli soğanı yavaş yavaş paslı bıçağınızın paslı bölgelerine sürtmeye başlayın. Böylece paslı bıçağınız temizlenmiş olacaktır.

6.Kola: Kola paslı bıçakları temizlemede bire bir etkendir. Bunun için paslı bıçağınızın paslı yerine bir miktar kolayı döküp bir süre bekletin. Sonra ise bıçağı bulaşık süngeri ile ovmaya başlayn.