İNSANLARDA ÖFKE PROBLEMLERİ ÖFKEYLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI | Sfenks Portal
arama

İNSANLARDA ÖFKE PROBLEMLERİ ÖFKEYLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

Dünyada gün geçtikçe insan sayısı daha fazla artıyor. Daha çok insanla yaşamak zorunda kalıyoruz. Çoğu insanı tanımadan hayatımıza almak ve onlarla iletişim kurmak zorunda kalıyoruz.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

 Durum böyle olunca birbirinden farklı karakteri anlamaya ve onları çözmeye çalışıyoruz. Bazen gün geliyor bu bizi bir hayli zorluyor ve bir an geliyor ki sabrımız tükeniyor. İnsanlarla ya da çok fazla insanla iletişim kurmak bizi sabırsız ve öfkeli insanlar haline getiriyor.

             Günümüzde en sık rastlanan hastalıklardan biri de öfke problemleri oluyor. Öfkemizi kontrol edemiyoruz ve daha saldırgan insanlar haline geliyoruz. Bir insandaki öfkenin nedeni karşı taraftan aldığı bir tehdit karşısında uyguladığı savunmadır. Öfke ilk başta normal bir davranış olarak karşımıza çıksa da , ilerleyen zamanlarda kontrol edilmezse daha büyük sorun haline gelebilir. Eğer öfke kontrol edilmezse, saldırgan davranışlar, bağırmalar ve şiddet kaçınılmaz olur. yetersizlik, acizlik, kıskançlık, korku, endişe, yalnızlık, alınganlık, anlaşılamamak öfkeyi ortaya çıkarabilir. Depresyon gibi bir çok psikiyatrik neden de öfkeye neden olabilir. Çok çabuk öfkelenen insanlarda sevgiden uzak, aile içi şiddetin olduğu, çalkantılı, duygusal iletişimin zayıf olduğu ailelerde büyüdüğü gözlemlenir.

   Öfkeyle Nasıl Baş Edebiliriz?

1. Eğer o an öfke yaşadığınızda karnınızdan derin bir nefes alın ve kuvvetlice verin

2. eğer öfkelendiğinizde ağzınızdan kaba ve kötü sözler çıkmaması için, karşı tarafa hissettiklerinizi anlatın ve sizi anlamasına yardımcı olun. Eğer öfkeniz hala geçmemişse o yerden ve öfkelendiğiniz kişiden uzaklaşın.

3. eğer sizde öfke problemi varsa, öncelikle bunu kabul edin ve öfkelendiğiniz konuları arkadaşlarınıza ve çevrenize anlatın. Bu onların hareketlerini daha dikkatli atmalarına neden olacaktır.

4. eğer öfke probleminizle başa çıkamıyorsanız, bir psikiyatriye görünmenizde fayda var.

5. eleştirilmek çoğu insanı öfkelendirir. Bunun için öncelikle sakin olun ve karşı tarafın sizin için ne anlatmak istediğini dinleyin. Siz dinledikçe haklı yönler bulabilir ve bu da öfkenizi yatıştırabilir.

6. müzik dinleyin, mizah dergileri okuyun, şarkı söyleyin. Bunlar sizi sakinleştirecektir.

7.Mutlaka kendinize zaman ayırın, sevdiğiniz şeyleri yapmaya çalışın, hobi edinin. bu sizi daha sakin bir insan yapacaktır.

8. doğada yürüyüş yapmak her insanı rahatlatır. Sizin de öfke probleminiz varsa, doğada keyifli bir yürüyüş yapmanız ,kendinizi daha iyi hissetmenize sebep olacaktır.