KASIK AĞRILARI VE NEDENLERİ | Sfenks Portal
arama

KASIK AĞRILARI VE NEDENLERİ

Kadınların en çok sıkıntı çektiği dönemler regl dönemidir. Bu dönemde kadınlarda hormonal değişiklikler sebebiyle, kadınlarda bazı ağrılar ve hastalıklar ortaya çıkarabiliyor. Bu ağrılardan en şiddetlisi de kasık ağrılarıdır.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

             Regl döneminde bazı kadınlarda kasık ağrıları hafif düzeyde olurken, bazılarında ise şiddetli ve dayanılmaz bir hal alıyor. Bu durumda kadınları bir hayli zorluyor. Peki bu kasık ağrıları neden kaynaklanıyor?

                      Kadınlarda Kasık Ağrısının Başlıca Nedenleri

Yumurtlama Ağrısı: Bu ağrı, yumurtlama sırasında oluşan ve sıklıkla görülen bir ağrıdır. Genellikle, iki adet kanamasının ortasındaki yumurtlama zamanına denk gelir. Yumurtlama ağrısı, genellikle kasıkta kramp tarzı hafif bir ağrı olarak hissedilir. Fakat bazı kadınlarda oldukça şiddetli olabilir. Yumurtlama ağrısının şiddeti aydan aya değişebilir fakat genellikle beklenen adetten yaklaşık iki hafta önce olduğu için zamanı önceden bilinebilir. Bu ağrı bir iki gün sürer.

Adet Ağrısı: adet ağrısı kasık ağrısına neden olabiliyor. Adet ağrısı, kasık, alt karın, bel veya üst bacaklarda aralıklı  bir ağrı olarak hissedilir. Bazı kadınlar, ağrının yanında ağırlık veya doluluk hissederler. Bu sırada vücudun tüm kaslarında ağrı hissedilebilir ve bulantı ve ishal görülmesi olağandışı değildir. Bazı kadınlar ilk adetlerinden itibaren adet ağrısı çekerler. Adet ağrısı aydan aya değişebilir, yaş ilerledikçe ya da çocuk doğurduktan sonra azalır veya aynı kalır. Eğer adet ağrısı gittikçe şiddetlenirse, bu başka bir sorun olduğunu gösterir.

Myomlar: Myomlar kasık ağrısına neden olabilir. Myomlar, basınç hissi veya kasık ağrısına neden olabilen, rahmin kas dokusundaki iyi huylu urlardır. Myomun şikayete neden olup olmaması büyüklüğüne ve rahimdeki yerleşimine bağlıdır. Küçük Miyomlar hiçbir şikayet vermeyebilir fakat büyük miyomlar idrar torbası ya da bağırsak gibi komşu yapılara baskı yapabilirler.

Adenomyozisin: Rahim iç zarının rahim kasının içinde bulunması durumuna adenomyozisin denir. Adenomyozis adet ağrısı ve aşırı adet görmeye neden olabilir. Adenomyozis teşhisi zordur ve kesin teşhis ancak rahmin alınıp incelenmesi ile konabilir. Ultrason ve MR bazen adenomyozisi teşhis etmek için yararlı olabilir.

Rahim ve Tüplerdeki Enfeksiyonlar: Rahim ve tüplerdeki enfeksiyon genellikle aniden başlayan kasık ağrısı ve bazen ateşe neden olur. enfeksiyon tedavi edildikten sonra tüpler ve yumurtalıklar etrafında oluşan yapışıklıklar, kalıcı karın veya kasık ağrısına neden olabilir. Tüpün uç kısmının tıkanması tüpün içinde sıvı toplanmasına neden olur. ara sıra, hidrosalpenks burkulabilir ve kasık ağrısını daha da şiddetlendirebilir.

Endometriozis: Endometriozis, normalde rahmin içinde bulunan dokunun, kasık ve karındaki diğer organların yüzeyinde bulunmasıdır. Endometriozis, adet ağrısı veya adet döngüsünün diğer zamanlarında ortaya çıkan kasık ağrısına neden olabilir. İlişki sırasında ağrıya da neden olabilir.

Diğer Kasık Ağrısı Nedenleri: Bağırsak problemleri kasık ağrısına neden olabilir. ishal, kabızlık ve şişkinliğin görüldüğü ve stresle alakalı olabilen bir hastalık olan “iritabl barsak sendromu” sık görülen problemlerden biridir.