NEDEN KİLO ALIYORUZ? | Sfenks Portal
arama

NEDEN KİLO ALIYORUZ?

İlerleyen teknoloji insanların hayatlarına bir hayli kolaylaştırdı. Arabalar, bilgisayar insanların fazla efor sarf etmeden işlerini yapabilecek önemli teknolojik aletler. Durum böyle olunca insanlar evden çıkmadan bile işlerini yapabiliyorlar.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

Bu da insanların hareket etmelerini engelliyor ve sonuç olarak bu da birçok sağlık sorununa neden oluyor. Ortaya çıkan bu sağlık sorunlarından en önemlisi de obezite. Obezite, insanlarda çok çabuk ve aşırı kilo alma durumudur. Obez olan insanlar aşırı kilo alırlar ve aldıkları kiloları kolay kolay veremezler. Bu durumda onların yaşamlarını bir hayli güçleştirir.

      Peki neden kilo alıyoruz?

Yiyecekler: erişkin yaşlarda kilo almaya veya obeziteye neden olan başlıca faktörler hareketsizlik ve aşırı beslenmedir. Obeziteyi tetikleyen faktörler büyük porsiyonlar, yağlı, kalorisi yüksek gıdalar, glisemik indeksi yani kan şekerini arttırıcı etkisi yüksek gıdaların fazlalığı, kolalı içecekler, şeker, hazır yiyecekler, cips, bisküvi gibi gıdalar aşırı kilo almaya sebep olabilir.

Hareketsizlik: ofis ortamında akşama kadar sandalyede, koltukta oturmak, saatlerce televizyon başında oturmak, bilgisayar bağımlılığı, yürüyüş yapmamak kilo almaya neden olur.

Hastalıklar: Troid bezi yetmezliği, insülin direnci, kan şekeri düşüklüğü, böbreküstü bezinin aşırı kartızol üretmesi, yumurtalıklardaki kistler ve hormon bozuklukları da kilo almanın en önemli nedenleridir.

Psikolojik Nedenler: eğer karnınız acıkmadığı halde yemek yeme isteğiniz bir türlü geçmiyorsa bu psikolojik bir durumdur. Bu hastalık kilo almanıza neden olabilir.

Stres: stres, kilo almanın en önemli nedenlerindendir. Hormonlarda bozukluk yaparak kilo alınmasına sebep olur. eğer strese bağlı kilo artışınız varsa, yürüyüş yapın, iyi uyuyun , çay, kahve ve alkolden uzak durun, derin nefes alma egzersizleri deneyin, müzik dinleyin, evde veya iş yerinde devamlı kapalı yerde kalmayın.

Yanlış Yeme Davranışları: kilo almada yanlış yeme alışkanlıklarının önemli yeri var. bunlar: hızlı ve büyük lokmalar halinde yemek yemek, az çiğnemek, öğün atlamak, öğün aralarında devamlı atıştırmak, televizyon seyrederken , kitap veya gazete okurken yemek, üzüntülü durumda her seferinde yemeğe sığınmak, düzensiz ve fazla beslenmek , az su içmek, abur cubur yemek…