UYUMA PROBLEMLERİ VE NEDENLERİ | Sfenks Portal
arama

UYUMA PROBLEMLERİ VE NEDENLERİ

Uyku, tüm canlılar, insanlar, hayvanlar hatta bitkiler için önemli bir faktördür. Her zanlı için bu kadar önemli olan bir faktör olan uyku, bazen bazı problemlere yol açabiliyor.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

            Uyku problemleri ya da uyku bozuklukları dediğimiz bu olay her canlının özellikle insanların gündelik yaşamlarını bir hayli etkiliyor. Peki insanlar neden uyku problemi yaşıyor ya da bu problemi yaşamanın altında hangi sebepler yatıyor?

      Uykusuzluk her yaşta her insan için ortaya çıkabilen bir sağlık sorunu. Psikolojik ve fiziksel nedenler uykusuzluğa yol açabiliyor. Ayrıca gece yatmadan önce içiler çay, kahve de uykusuzluğa neden olabiliyor.

      Uyku Problemleri Nelerdir?

Uyum Bozukluğuna Bağlı Uykusuzluk: Uyum bozukluğuna bağlı uykusuzluk, genelde birkaç gece süren , uykuya dalmada veya uykuyu devam ettirmede problem yaşamadır. Bu uykusuzluk tablosu, 3 aydan daha kısa sürer. Genellikle heyecan veya stres altında oluşur. Zaman dilimi ötesindeki yolculuklar da uyum bozukluğuna bağlı uykusuzluğa neden olabilir. Yatma vaktine yakın bir zamanda yapılan egzersizler de bu tip bir uykusuzluğa yol açabilir.

Psikolojik Uykusuzluk Durumları: eğer içinizde bir gerilim ya da stres yaşıyorsanız, bu psikolojik problem gece uyumanızı engelleyebilir.

Fiziksel ya da Psikiyatrik hastalıklara bağlı uykusuzluklar: birçok tıbbi problem, uykusuzluğa neden olabilir. Bunlar içerisinde en sık karşılaşılan psikiyatrik tedavi için kullanılan ilaçlardır.

Uykuda Solunum Bozuklukları: bu konuda en çok gördüğümüz tablo, uykuda solunum durması hastalığıdır. Bu hastalığın en sık belirtisi de horlamadır. Horlama, daha çok kilolu kişilerde görülür. Alkol alımı ve aşırı yorgunluk da horlamaya sebep olabilir. Uykuda solunum durmalarının en önemli özelliklerinden biri de, gün içinde sürekli uykululuk hali yaşanması ve bazen ciddi tehlikelere neden olabilecek ani uyuklamaların oluşabilmesidir. Böyle kişiler bazen kırmızı ışıkta dururken bile direksiyon başında uyuyabilirler.

Uykuda Hareket Bozuklukları: Kişi bu durumda, uykuya dalarken ya da henüz uykunun başında veya uykunun herhangi bir bölümünde ani kol ve bacak atmaları ile uykudan uyanır. Kişi bu durumda bu hareketler yüzünden deliksiz uyuyamaz.

      Bu uyku problemlerini yaşamamak için, yatak odanızın ses ve ışık yalıtımı iyi olmalı, içerde herhangi bir elektronik eşya bulundurulmamalıdır. Oda içerisinde bir buket gülün vazo içerisinde bulundurulması hem uykuya geçişi kolaylaştırır hem de hafızaya yardımcı olur. yatak odasında yasemin, gardenya ve lavanta bitkileri bulundurmak sağlıklı bir uyku için olumlu etki yapabilir. Papatya, sarı kantoron , kediotu, şerbetçiotu  gibi bitkilerden elde edilen çaylar, rahat bir uyku sağlayabilir.