ELEKTRİĞİN BABASI MISIRLILAR MI? | Sfenks Portal
arama

ELEKTRİĞİN BABASI MISIRLILAR MI?

Elektrik denince akla ilk olarak Edison ya da Nikola Tesla gelir. Tarih kitaplarında yazan ve hayatımızı kolaylaştıran elektriğin 1879 yılında Edison tarafından bulunduğu söylenir.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

            Peki insanlık 19. Yy öncesinden ne kullanıyordu? İnsanlık  tarihinin binlerce yıl olduğunu varsayarsak elektriğin keşfi neden 19. Yy’a kadar bekledi? Şimdi tarih kitaplarında yazılanları kafanızdan atın ve size sunacağım bilgileri süzgeçten geçirin. Çünkü bir çok arkeolojik çalışma elektriğin ilk olarak Mısır’da piramitlerin yapımında kullanıldığını gösteriyor.

               Antik Mısır

     Antik Mısır bilindiği gibi tarihte gelmiş geçmiş en büyük medeniyetlerden biridir. Günümüz teknolojisiyle bile yapılması mümkün olmayan ve hala gizemini koruyan piramitler Mısır’da bulunmaktadır. Mısırlılar binlerce yıl öncesinden günümüz insanına bir çok bilgi bırakmıştır. Bazı bıraktıkları eserler hala çözülememiş Mısır’ın gizemli tarihi insanların kafasında her zaman soru işareti olarak kalmıştır. Özellikle piramitler hakkında hala gizemini koruyan o kadar çok şey var ki nasıl yapıldıkları bile hala bir muamma…

    Piramitler Nasıl İnşa Edildi?

     Piramitlerin yapımıyla ilgili bir çok teori ortaya atıldı. Hatta uzaylıların yaptığı iddiaları bile gündemde hala dolaşıyor. Piramitlerin yapımı uzun bir zaman muamma olarak kalacak belki ama bulunan bazı bilgiler piramitlerin yapımında elektriğin kullanıldığını gösteriyor. Mısır’da bulunan Dandera’daki Hathor Tapınağında olmasıyla dikkat çeken bazı duvar resimleri, Antik Mısır’la ilgili oldukça ilginç bir bilgiyi gün yüzüne çıkarmıştır. Ortaya çıkan resimlerde duvarda içinden teller geçen bir çeşit lambaya benzeyen obje dikkat çekiyor. Bu resim Mısır’da elektriğin kullanıldığına dair kanıt olarak işaret ediyor. ayrıca bu bilgiyi destekleyecek bir bilgi daha ortaya çıkıyor. Eğer piramitlerin yapımında içerinin aydınlatılması için ilkel bir teknoloji (örn; meşale) kullanılsaydı piramitlerin içinde gözle görülebilir bir is ortaya çıkardı.

Ancak piramitlerin içine girildiğinde duvarlarda is izine rastlanmamıştır. Bu da demek oluyor ki piramit yapımında daha ileri bir teknoloji kullanılmıştır. Rölyeflerden anlaşıldığı kadarıyla Antik çağdaki Mısırlılar kablosuz bir elektrik kaynağı ile çalışan ve elde taşınabilen bir lamba kullanmışlardır.

    Tarih aslında bilindiği gibi ilkel toplumlardan medeni toplumlara geçiş yapmış gibi görünse de aslında  medeniyet binlerce yıl önce de vardı. Bu bilgiler gösteriyor ki tarih insanlığı oldukça yanıltıyor.