AHTAPOTLARIN İLGİNÇ ÖZELLİKLERİ | Sfenks Portal
arama

AHTAPOTLARIN İLGİNÇ ÖZELLİKLERİ

Ahtapotlar hakkında ne biliyorsunuz? Yada ahtapotların uzaydan gelmiş varlıklar olduğunu söyleyen insanlar var desem ne düşünürsünüz?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

Ahtapotlar gerçekten de çok ilginç özelliklere sahip yaratıklardır. Ahtapotlar deniz altında yaşayan ve vücutlarında hiç kemik olmayan bir deniz canlısıdır.

           Dünya’nın 3 te biri denizlerle çevrilidir. Dünya’nın büyük bir kısmını kaplayan denizler altında milyonlarca canlıya ev sahipliği yapıyor. Denizler altında görmediğimiz türler ve ilginç canlılar yer alıyor. Denizler altında yaşayan bu ilginç canlılardan biri de ahtapotlardır. Kafalarına bağlı 8 kola sahip olan ahtapotlar , istedikleri renge ve dokuya bürünebiliyorlar. Aslında bu ilginç özellikleriyle onlara uzaydan gelmiş canlılar bile deniyor. Ancak ahtapotların özellikleri bununla da sınırlı kalmıyor. Şimdi size vereceğimiz bilgilerle ahtapotların belki de hiç duymadığınız özellikleriyle karşılaşacaksınız. İşte ahtapotların ilginç özellikleri:

           Ahtapotların İlginç Özellikleri

1. Ahtapotlarda Çiftleşme sırasında erkek, dişinin her zaman sağ tarafındadır: erkek ahtapot çiftleşirken, spermleri dişinin tübüler borusuna kayar veya dişi spermleri kollarıyla kendi alır. Erkek spermleri dişiye aktardıktan sonra hemen kaçmalıdır. Çünkü spermi alan dişi erkek ahtapotu boğarak öldürür ve onu yer. Dişinin çiftleşirken erkek ahtapotu neden her zaman sağ tarafında tuttuğu henüz açıklanabilmiş bir durum değil.

2.Ahtapotların Ömürleri Çok Kısadır: erkek ahtapotlar çiftleşme döneminden sonra hala yaşıyorsa bile bu fazla uzun sürmez. Çünkü erkek ahtapotlar çiftleştikten sonra birkaç hafta içinde ölür. Dişiler ise yumurtalar açılana kadar yaşamaya devam eder. Fakat dişiler yumurtalar açılana kadar durdurdukları için yavrular çıktıktan bir süre sonra açlıktan ölürler.

3. Ahtapotlar çok küçük alanlara girip çıkabilirler: Ahtapotların  vücutlarında hiç kemik bulunmaması nedeniyle istedikleri yere girip çıkabilirler. Çok küçük alanlardan bile istedikleri gibi girip çıkabilen ahtapotlar böylelikle kendilerini avcılardan kurtarabiliyorlar.

4. Ahtapotlar çok yalnız canlılardır: Ahtapotlar gruplar halinde yaşamazlar. Bu nedenler her biri, çevik davranışlarıyla av olmaktan kaçarak türlerini kontrol altında tutarlar. Bu nedenle ahtapotlar süper avcılar olarak bilinirler. Zeki olmalarının temelinde de tek başına yaşam sürdürebilmenin zorlukları yatıyor olabilir.

5. ahtapotlarda mavi kan bulunur: Ahtapotlarda derin denizlerde hayatta kalabilmek, kanlarında oksijen taşıyan solunum pigmenti olarak hemosiyanın bulunur. Hemosiyanın yapısında bakır içerir ve oksijenle birleştiğinde mavi renkte görünür. Bu sistem asitlik-bazlık değişimlerine karşı çok hassastır. Eğer ortam asidik olursa ahtapotlar yeterinde oksijen alamaz.

6. Ahtapotlar vantuzları sayesinde tat alabilirler: Ahtapotların kollarında bulunan yaklaşık 1600 adet vantuz sayesinde, dokunduklarında tat ve koku alabilirler. Vantuzları bu duyuları almalarını sağlayan kem reseptörlerle doludur.

7. Ahtapotlar çok zeki canlılardır: Araştırmalar ahtapotların gelişmiş zekaya , duygulara ve hatta kişisel karakterlere sahip olduklarını gösteriyor. Ahtapotlar, problem çözüp, çözümleri hatırlayabiliyor, bir şeyleri parçalarına ayırabiliyorlar. Ahtapotlar ayrıca yuvalarının etrafına deniz kabuklarını ve diğer objeleri toplayarak kale inşa ediyor ya da yuvalarının etrafına bahçe yapabiliyorlar.

8.Ahtapotlarda 3 adet kalp var: Ahtapotlar 3 adet kalbe sahip deniz canlısıdır. Bu kalplerden 2 tanesi kanı solungaçlara oradan da 3 numaralı kalbe taşımakla görevliyken, 3 numaralı kalp ise diğer 2 kalpten aldığı kanı bütün vücuda pompalar. İlginç olan şey ise 3 numaralı kalbin ahtapot yüzerken durması.