DÜNYA ÜZERİNDE EN ÇOK YILDIRIM DÜŞEN YERLER | Sfenks Portal
arama

DÜNYA ÜZERİNDE EN ÇOK YILDIRIM DÜŞEN YERLER

Aynı yere iki kez yıldırım düşmez derler. Artık bu söz hafızalara atasözü gibi yerleşmiştir. Sözün tam olarak nerden geldiği ve kimin söylediği bilinmiyor ancak Dünya üzerinde öyle yerler var ki günde iki kere değil aynı yere günde 10 kez bile yıldırım düşebiliyor.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Karaelmas
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

      En çok yıldırım düşen yerlerde yaşayan insanlar için oldukça zor bir durum olarak görülüyor. Ancak bu yıldırımların neden bu yerlere düştüğü hala tam olarak açıklanamıyor. NASA 1998-2013 yılları arasında uydularıyla yıldırım düşme yoğunluğunu ölçerek yıldırımın en çok nerelere düştüğünü tespit etmiştir. Bu verilere göre en çok yıldırım düşen yerler , Ekvator bölgesinde yaşanıyor. Karalara düşen yıldırım oranı ise okyanusları geride bırakıyor.

 Yıldırımlar neden en çok buralara düşüyor?

   NASA , Dünya Gözlemevi sayfasında verilen bilgiye göre, yıldırımın en çok buralara düşmesinin nedeni olarak bölgelerin sıcaklıklarını ortaya koymuştur. Karalar, güneş ışınlarını daha fazla emdiği için suda daha hızlı ısınıyor. Daha fazla ısı atmosferik dengelerde daha fazla bozulmaya yol açıyor ve yıldırımların meydana geldiği fırtına çeşitleri oluşuyor. Peki bu yıldırımlar Dünya üzerinde en çok nerelere düşüyor?

Dünya üzerinde en çok yıldırım düşen yerler

Venezuela: Dünya üzerinde en fazla yıldırım düşmesine sahne olan yerlerden biri, Venezuela’da yer alan Maracaibo gölü. And dağlarını saran ısı, nem ve rüzgar , göl ve civarında çok güçlü fırtınalara dolayısıyla yıldırımlara neden oluyor. Reuters’de yer alan bilgiye göre, Maracaibo Gölü’nde her yıl 300 civarında gök gürültülü fırtına yaşanıyor. Gölü bulunduğu alandaki her kilometreye yılda 250 yıldırım düşüyor. Bu bölge en çok yıldırımın düştüğü yer olarak Guınness rekorlar kitabına girmiş bulunuyor. Bu bölgeye Ekim ayında dakikada 28 şimşek çarpıyor. Uzmanlar bu bölgenin neden bu kadar şimşek çaktığını bulmaya çalışıyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti: Venezuela’dan sonra yıldırımın en çok düştüğü yerler arasında Demokratik Kongo Cumhuriyeti yer alıyor. Demokratik Kongo Cumhuriyetindeki dağ köyü olan Kifuka’ya her yıl km ye 158 yıldırım düşüyor. Burası Dünya’nın gök gürültüsü başkenti olarak anılıyor.

Doğu Hindistan:  Doğu Hindistan’daki Brahmaputra vadisi aylık en fazla yıldırım düşen yerler arasında yer alıyor. Yıldırımlar en çok Nisan ve Mayıs aylarında düşüyor.