DÜNYA'NIN EN İLGİNÇ HAYVANLARI | Sfenks Portal
arama

DÜNYA’NIN EN İLGİNÇ HAYVANLARI

Hayvanlar.. Dünyanın en ilginç yaratıkları… Bu varlıklar bazen insanoğlunun dostu bazen ise tüm canlılar için tehdit arz eden yaratıklar olarak karşımıza çıkıyor. Dünya’da o kadar çok hayvan türü var ki belki de bizim bile bilmediğimiz yerlerde, hiç görmediğimiz hayvan türlerine rastlamak mümkün.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Karaelmas
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

         Yapılan araştırmalar Dünya’daki hayvan türleri hakkında bilgi edinmemizi sağlıyor ve birbirinden ilginç hayvan türlerini tanımamıza yardımcı oluyor. Biz de yapılan araştırmalardan yola çıkarak Dünya’daki en ilginç hayvanları tespit ettik ve sizin de bilmediğiniz ve belki de hiç görmediğiniz birbirinden ilginç hayvanları sıraya koyduk.

    Dünya’nın En İlginç Hayvanları

1.pembe peri armadillosu:  Pembe peri Armadillo,  armadillo türünün en küçük ve en sevimli üyesidir. Bu ilginç hayvan yalnızca yarım kilo ağırlığında olup, ana vatanı Güney Amerika’dır. Bu hayvanlar genellikle ufak böcekleri, solucanları, salyangozları yiyerek beslenirler. Bu hayvanlar, gözle görülür kulak yapısına sahip olmayan çok nadir birkaç memeliden birisidir. Onlara genellikle kum yüzücü denir. Kum yüzücü denmesinin nedeni de kum içerisinde delik açma hızlarının bir balığın suda yüzme hızına eşit olmasıdır. Bu canlılar hakkında pek fazla bilgi mevcut değildir. Çünkü bu canlılar yakalandıklarında birkaç saat ile aynı gün içinde ölebilmektedir. Bu ufak perilerin oldukça zorlu bir yaşantısı vardır. Yağmur yağdığında kazdıkları çukurlarda boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalırlar.

2. Venezuela Kaniş Güvesi: Venezule kaniş güvesi 2009 yılında Venezuela’nın Gion Sabana bölgesinde Dr. Arthur Anker tarafından keşfedilmiş bir güve türüdür. Bu türün hangi guruba dahi olduğu henüz bilinmediğinden bilimsel bir ada sahip değildir. Günümüzde ne yazık ki bu güve hakkında pek fazla bilgi bulunmuyor. Bu hayvanların beyaz tonlarında tüylere, 6 bacağa, 2 adet antene ve 2 kanada sahiptir. Ancak bu canlı hala gizemini korumaktadır.

3.Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı: Kırmızı dudaklı yarasa balığı 4 ayakla yürüyebilen tek balık türüdür. Bu balık denizde yaşamasına rağmen yüzemez. Balığın yüzgeçleri yürümek için tasarlanmıştır ve denizde yürüyerek dolaşır. Kırmızı dudaklı yarasa balığının burnunun altında diğer balıkları kandırmak için olta olarak kullandığı küçük deri parçaları vardır. Bu parçalarla küçük balıkları , yengeçleri, kurtçukları yakalar ve onlardan beslenir. Bu balık türü etçildir. Bu balık türünün eti çok sert ve lezzetsiz olduğundan avlanılmaz. Bu balıklar Galapogos adalarında denizin 30 metre ve daha fazla derinlerinde yaşarlar.

4. Okapi:  Okapi zürafagiller familyasından geviş getiren bir çift toynaklı türdür. ilk bakışta görünüşü bir zürafadan daha çok atı andırır ve arka kısmında zebralarda olduğu gibi siyah beyaz çizgiler vardır. Okapi adlı bu hayvanın postu çikolata renginde olur, kadifeye benzer ve hafif kırmızımsı parlar. Bu zürafa türünün erkeklerinde iki boynuzu vardır ancak dişi olanlarında boynuz yoktur. Ortalama ağırlıkları 230 kg ağırlığında olan Okapiler 2 metre uzunluğa kadar olabilir. Okapilerin yaşadığı tek ülke Kongo Cumhuriyeti’dir. Okapiler ot, mantar, ve meyve yiyerek beslenirler. Bu hayvanlar yalnız yaşarlar.

5. Blobfish (Çirkin Balık):  Yapılan oylama sonucu Dünya’nın en çirkin hayvanı seçilen bu balık, akışkan jel gibi bir görüntüye sahiptir. Bu balık türü, Avustralya, Tazmanya ve Yeni Zelanda sularında yaşar. Ağırlıkları ortalama 4 ila 6 kilo arasında değişen bu balıkların boyları yarım metreye kadar ulaşabiliyor. Blobfishler, suyun 600 ile 1200 metre derinlerinde yaşamlarını sürdürüyor.

6. Dikenli Kertenkele: Dikenli kertenkele diğer bir adıyla dikenli çöl kertenkelesi değişken ve sıcakkanlı bir hayvandır. Değişken yapısının olmasının nedeni gündüzleri çöl sıcağından ve geceleri ise soğuktan korunması içindir. Bu kertenkele türü Arizona’daki Sanoron çölü ve çevresinde yaşamaktadır. Bu kertenkele çöl hayatına uyum sağlayabilmek için vücut sıcaklığının yanı sıra deri rengini de değiştirebilme özelliğine sahiptir. Dikenli kertenkeleler kum altındaki oyuklarda yaşamayı sever . bu kertenkeleler kendilerini korumak için göz bebeklerinden kan fırlatırlar. Bunun için kertenkelelerin gözlerinin alt çaprazında kanı tutarlar. Avcıyı gördüğü anda ise bu kanı fırlatırlar.