DÜNYADAKİ EN İLGİNÇ GELENEKLER | Sfenks Portal
arama

DÜNYADAKİ EN İLGİNÇ GELENEKLER

Toplumumuzda gelenek görenekler oldukça fazla. Hatta bu öyle bir hal aldı ki yaşantımızı nerdeyse gelenek adı altında koyulan bu kurallara göre belirliyoruz. Geçmişten gelen bu kuralları hayatımızdan çıkarmak oldukça güç görünüyor.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Karaelmas
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

    Aslına bakarsanız bu durum sadece ülkemizde değil Dünya’nın her yerinde mevcut. Birbirinden ilginç kurallar insanların hayatlarının bir parçası olmuş durumda. Hatta bazı ülkelerde o kadar ilginç gelenekler var ki insanları gerçekten şaşırtıyor. Ancak ne kadar ilginç olsa da insanlar geleneklerinden bir türlü vazgeçmiyor. Biz de Dünya’da hala var olan birbirinden ilginç gelenekleri sizin için derledik ve sizin için sıraya koyduk.

              Dünya’daki En İlginç gelenekler

Cinsel Organı Boyuna Asma: Tazmanya hala var olan çok ilginç bir geleneğe sahip. Tazmanya’da kadın ölen kocasının kesilip kurutulan cinsel organını boynuna asmak zorunda. Belki de bu gelenek kadınların kocasını unutmamak için kocasının en önemli parçasını taşıması için koyulmuştur. Gerçekten de ürpertici.

2.Damat Falakası: Güney Kore’de düğünlerde gerçekten ilginç bir gelenek dikkat çekiyor. Güney Kore’de düğün töreninden hemen sonra, damat arkadaşları tarafından falakaya yatırılıyor ve ayaklarının altı kızarana kadar arkadaşları tarafından sopayla dövülüyor. Bunun nedeni olarakta damadın cinsel performansını arttırma düşüncesi geliyor. Güney Kore’de damat olmak gerçekten zormuş.

3.Şahitler Eşliğinde Gerdek Gecesi: İlginç bir gelenek yine Tazmanyadan. Tazmanya’da yeni evlenen çift gerdeğe düğün törenlerinde giriyorlar ve bu düğün davetlilerin gözü önünde gerçekleşiyor. Gerçekten insan Tazmanya’da olmak istemezdi herhalde. İnsanların gözünün önünde sevişmek herkesin harcı değil çünkü.

4.Ölüler Giydiriliyor: Endonezya’da ölüler için ilginç bir gelenek mevcut. Endonezya’da cenaze törenleri bilinenin aksine çok farklı bir şekilde yapılıyor. Endonezya geleneklerine göre ölen bir insanın ailesi yokluk çekiyorsa, aile masrafları karşılayana kadar ölüye kıyafet giydiriyor ve aile masrafları karşılayacak parayı bulduğunda ölü gömülmeye hazır hale geliyor.

5.Çıplak Erkekler: Amboyna adasında erkekler için oldukça ilginç bir gelenek mevcut. Bu geleneğe göre Amboyna adasında ürünün az olacağı belirlenirse, erkeklerin güneş batımında çıplak olarak tarlaya gidip ekinlerin arasında mastürbasyon yapmaları gerekiyor. Erkekler buna pek te itiraz etmez herhalde.

6. Bekaret Bozma: Bir ilginç gelenekte Tayvandan. Tayvan’da yeni evlenen çiftlerde gelinin bekaretini damadın arkadaşı ya da akrabası alıyor. Buna gerekçe olarak ise damadın böyle sıkıcı bir işte zaman kaybetmemesi olarak gösteriliyor. Demek ki Tayvan’da bekaret bozmak sıkıcı bir iş olarak görülüyor. Gerçekten ilginçmiş.

7.Köpekle Evlilik: ilginç bir gelenek yine Hindistandan. Hindistan’da 7 yaşına gelen kız çocukları törenle köpekle evlendiriliyor. Bu evliliğin nedeni ise kız çocuğunun ileride gerçek kocasıyla evlenene kadar çocuğu köpeğin koruycağına olan inançtır.

8. Kadınların Kendilerini Yakması: Hindistan gerçekten çok garip geleneklere sahip bir ülke. Hindistan’da geleneklere göre kocası ölen ve dul kalan Hintli kadınlar kendilerini benzin döküp yakıyorlar veya başkaları tarafından yakılıyorlar. Bu inanışa göre tüm günahlarından arınıp, diğer dünyada da kocalarının yanında olacaklarına inanıyorlar.

9.Erkekliğe Adım Töreni: Amazon’da yaşayan kabilenin ilginç geleneği herkesi şaşkına çeviriyor. Amazon geleneklerine göre erkek çocukların erkekliğe adım töreninde bölgenin en zehirli karınca türlerinden eldiven yapıyorlar ve bu eldiveni çocuklara giydiriyorlar. Bunun amacı ise çocukların acıya ne kadar dayanabildiklerini göstermek. Orda ki erkeklerin işi zormuş gerçekten.

10.Diri Diri Gömülme: Fiji’de yaşlı erkekler ölecekleri güne kendileri karar veriyor. Fiji’de yaşlanan erkekler elden ayaktan düştüklerinde çocuklarına kendilerini gömdürüyorlar. Bu geleneği ilginç kılan en önemli şey ise bunun diri diri yapılması.

11. Ölüleri Yemek: Brezilya’da Yanamamö adlı bir kabile hala ilginç bir gelenek sürdürüyor. Onların inanışına göre ölü bedenin Dünya’da hiçbir parçasının bırakılmaması gerekiyor. Bunun için de kabile ölülerini yaktıktan sonra kalan kemikler kırılıyor ve artıklar aile arasında paylaştırılıyor. Paylaştırılan bu artıklar yeniyor.

12.Gelinin Annesi Gerdekte: Kolombiya’da evlilikle ilgili oldukça tuhaf bir gelenek dikkat çekiyor. Kolombiya’da bir çift evlendiğinde, gerdek gecesine gelinin annesi de katılıyor ve gelinle damat ilişkiye girerken anne bir kenarda onları izliyor. İyi ki ülkemizde böyle bir gelenek yok. Hiçbir gelin annesinin önünde sevişmek istemezdi herhalde.