DÜNYADAKİ EN İLGİNÇ YERLER | Sfenks Portal
arama

DÜNYADAKİ EN İLGİNÇ YERLER

Dünya üzerinde birbirinden güzel ve birbirinden ilginç yerler var ki görenleri hayrete düşürüyor. İnsanoğlunun meraklı yapısı ve doğaya karşı duyduğu ilgi bu yerlerin keşfedilmesini kolaylaştırmıştır.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Karaelmas
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

            Binlerce insan her yıl Dünya üzerinde bulunan muhteşem manzaraları izlemek için buralara akın ediyor. Bazı yerler insanlara o kadar güzel bir doğa harikası sunuyor ki insanlar bu muhteşem manzaraları izlemekten oldukça keyif alıyor. Dünya üzerinde gezilmesi ve görülmesi gereken o kadar çok yer var ki insan ömrünün buna zamanı yetmez herhalde. Bizde sizin için belki de hiç görmediğiniz ve hayatınız boyunca göremeyeceğiniz muhteşem ve birbirinden ilginç manzaraları araştırdık.

 Dünya üzerinde var olan en ilginç manzaralar:

 1.Yellowstone Ulusal Parkı: Yellowstone ulusal parkı, ABD’nin Idaho, Montana ve Wyaming eyaletlerinde yer alıyor. Bu ulusal park muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Bu parkı özel kılan şey ise ABD’nin ve Dünya’nın ilk ulusal parkı olma özelliği taşıması. 1978’de dünya mirası olarak kabul edilen Amerika’nın kuzeydoğusunda yer alan bu park Dünya’nın hiçbir yerinde bulunmayan park özelliğine sahiptir.

2.Kırmızı Plaj: Kırmızı sahil adı verilen bu yer Çin’in Porjin şehrinin 30 km güney batısında bulunur. Adını tuzlu alkali topraklarda yayılan deniz otu türünün görünümünden almaktadır. Nisan ve mayıs aylarında büyümeye başlayan otlar, yaz boyunca yeşil kalır. Sonbaharda ise bu otlar kırmızı alevli renge dönüşür ve kırmızı bu durum kırmızı bir plaj manzarası oluşturur. Kırmızı plaj, bir doğa rezervi olduğu için küçük bir bölümü hariç halka kapalıdır.

3.Capilano Köprüsü: Kanada’da bulunan Capilano asma köprüsü 1889 yılında İngilizler tarafından inşa edilmiştir. Bu köprü Vancovver Capilano parkının içinde yer alıyor. Köprü ziyaretçilerine muhteşem bir doğa manzarası sunuyor. Köprü 1956 yılından sonra tekrar inşa edilmiştir. Köprü 137 metre uzunluğunda ve Capilano nehrinin 70 metre üstünde yer alıyor.

4.Machu Picchu: İnkaların antik şehri olan Machu Pichu, bir İnka hükümdarı olan Pachacutec tarafından 1450’li yıllarda yaptırılmıştır. Antik kent 100 yıl sonra terk edilmiştir. İspanyollar hiçbir zaman bu antik kenti bulamamışlar. böylelikle  kent yağmalanmaktan ve yıkıma uğramaktan kurtulmuştur. Kent 1911’de Amerikalı tarihçi Hiram Bingham tarafından keşfedilmiştir. 1983’ta bu antik kent UNESCO Dünya mirası listesine girmiştir. Kent Latin Amerika’daki en çok turistin ziyaret ettiği alan olarak Peru’nun en ilgi çekici yeri olma özelliğini taşır.

An aerial view of the Kaieteur Falls in the Hinterland, Guyana during his 15 day tour of the Caribbean. (Photo by Chris Radburn/PA Images via Getty Images)

5.Aziz Vasil Katedrali: Moskova’nın en ikonik görüntülerinden biri olan Aziz Vasil Katedrali Kızıl meydanın güney ucunda bulunmaktadır. Bu katedral renkleri, desenleri ve ilginç mimarisiyle Rusya’nın sembol yapılarındandır. Aziz Vasil Katedrali UNESCO Dünya mirası listesinde yer alır. Katedral şehre giden ziyaretçilerin ilk fotoğraf çekildiği yerler arasında yer alır.

6.Kaiteur Şelalesi: Kaiteur şelalesi Guyana yağmur ormanlarının merkezinde, Potaro nehri üzerinde yer alıyor. Bu şelale Dünya’daki en güçlü şelalelerden biridir. Kaiteur şelalesi saniyede ortalama 663 metre küplük akış hızı ile Dünya’nın en güçlü şelaleleri arasında yer alır.

7.Swarowski Çeşmesi: Swarowski çeşmesi Avusturya yakınlarında Wattens kasabasında bir tema parkı olan Swarowski şirketinin çeşmesidir. Çeşme parlak taştan yapılmış gözleri olan bir kafaya benzer. Kafanın üzeri yosun ve çimle kaplıdır. Doğal bir yapı gibi görünen çeşme Paskalya adasında bulunan Maai heykellerini andırır.