DÜNYADAKİ İLGİNÇ MAĞARALAR | Sfenks Portal
arama

DÜNYADAKİ İLGİNÇ MAĞARALAR

Dünya üzerinde binlerce mağara bulunuyor. Yeryüzündeki bu mağaraların çoğu kireçtaşı gibi suyun kolayca aşındırabileceği yumuşa, su ile eriyebilen kayalarda açılmıştır.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Karaelmas
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

   Birbirinden ilginç görüntüler sergileyen mağaralar turistlerin ilgisini de bir hayli çekiyor. Her yıl binlerce insan Dünya üzerinde bu yapıları görmek için akın ediyor. ilginç özelliklere sahip bu oyukların birden fazla çeşidi bulunuyor. Oluşumlarına göre birbirinden ayrılan çeşidiyle bu yapılar oldukça dikkat çekiyor. Mağara türleri hakkında bilgi verecek olursak:

.Karstik Mağaralar              .Lav Tüpü Mağaraları               .Buzul Mağaraları

.Buz Mağaraları                    .Rüzgar Mağaraları                  .Tuz Mağaraları

.Deniz Mağaraları                 .Vadoz Mağaralar                    .Freatik Mağaralar

  Olmak üzere 9 çeşide ayrılıyor. Çeşitler bununla da sınırlı değil tabi. Ancak Dünya üzerinde o kadar ilginç şekiller almış mağaralar var ki bu durum insanların oldukça şaşırmasına neden oluyor. Çünkü bu oluşumlar gerçekten doğaüstü yapılar olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi size Dünya üzerinde bulunan birbirinden ilginç mağaraları tanıtıcaz.

1.Phroya Nakhon Mağarası: Tayland da bulunan bu mağara Khao Sam Roi Yot milli parkı içinde yer alıyor. Bu mağaraya ulaşmak için ziyaretçilerin 450 metre tırmanması gerekiyor. Bu ilginç mağara iki odacıktan oluşuyor ve güneş ışınları içeri girerek mistik bir görüntü oluşturuyor. 200 sene önce keşfedilen bu mağaranın aynı zamanda tarihle ilgisi de bulunuyor. Kral 5.Roma zamanında yapılmış olan taht, krallığın sembolü haline gelmiş. Mağaranın en yoğun olduğu saatler 10.30 ile 11.30 arasında oluyor. Çünkü güneş ışıkları bu saatte tahtın tepesinde oluşuyor.

2.Calaustral Kara Deliği: Avustralya’da yer alan bu mağara Blue Mountains Milli parkı içinde yer alıyor. Bu mağaranın adına kara delik denmesinin nedeni mağaranın içine girdiğinizde sanki yutuluyor hissi yaratması. Mağaranın görüntüsü de sanki bir kara deliği andırıyor.

3.Los Covernas de Mormol: Şili de bulunan bu mağara Patagonya’daki en etkileyici turistik merkezlerinden biri. Bu mağaralar Arjantin ve Şili arasında bulunan General Correra Gölü’nün ortasında konumlanmış durumda. Bu mağaralar, dev bir kireçtaşı yarımadasının, dalgalar tarafından 6000 yılda oyulmasıyla meydana getirilmiş ve bu sayede labirent şeklinde desenli bir görüntü ortaya çıkmış.

4.Waitomo (Ateş Böceği): Yeni Zelanda’da bulunan bu mağaranın ateş böceği ismiyle anılmasının nedeni sadece Yeni Zelanda’ya özgü bir tür olan ateşböceğinin bu mağarada yaşıyor olmasıdır. Büyüklükleri ortalama bir sivrisinek kadar olan bu ateşböcekleri, mağaranın her yanını sarmış durumda ve bu mağarayı ziyarete gelenlere inanılmaz bir görsel şölen yaşatıyorlar. Bu mağaraya girdiğinizde sizi rehberler eşliğinde kayıklar bekliyor ve bu kayıklarla mağaraları gezmeniz sağlanıyor.

5.Reed Flute: Çin’de bulunan bu mağara Guili bölgesinde bulunuyor. Bu mağara, doğal kireçtaşlarının gökkuşağı renklerinde ışıklandırılmasıyla turistlerin bir hayli dikkatini çekiyor. 180 milyon yıldan daha eski olan mağara son 1200 yıldır biliniyor. Mağarada pek çok değişik ve büyüleyici şekillerde sarkıtlar, dikitler ve kaya oluşumları mevcut. Mağaralarda ışıklandırmalarda bu yapıtları daha etkileyici bir hale getiriyor.

6.Fingal Mağarası: İskoçya’da bulunan bu mağara, dalgaların çarparken içerisinde çıkardığı yankı ve akustik nedeniyle Gal dilinde “melodi mağara” anlamına gelen “vamh-Binn” olarak da biliniyor. Fingal mağarası, İskoçya’nın batı kıyılarında bulunuyor. Bu mağaradaki altıgen sütunlar mağaranın en dikkat çekici özelliklerinden biri. Bu büyüleyici sütunlar bazalt ile okyanusta soğuyan lav akışının karışmasıyla oluşmuş. Bu mağarayı ziyaret etmek için nisan ve eylül ayları arasını seçmeniz gerekiyor. Çünkü kış aylarında mağara çok soğuk oluyor.

7.Swallows (Kırlangıçlar): Meksika’da bulunan bu mağara San Luis Potosi bölgesinde bulunuyor. Bu mağaranın derinliği, 333 ile 376 metre arasında değişiyor. Bu ölçüleriyle dünyanın bilinen en geniş açık hava ve belki de 11. En derin mağarası. Mağara bir şişe şekline benziyor. Bu mağaraya kırlangıç denmesinin sebebi ise, mağara yeşil papağan ve daha pek çok kuş kolonisine özellikle de siyah kırlangıçlara ev sahipliği yapması. Mağarada bulunan kuş kolonilerinin rahatsız olmaması için mağaraya yapılan paraşütle atlamalara bazı kısıtlamalar konulmuş. Kuşlar mağaradan sırayla çıkıp, mağaraya sırayla giriyorlarmış.

8.Eisriesenwelt Mağarası: Avusturya’da bulunan bu mağara Dünya’nın en büyük buzul mağarası olarak biliniyor. Dünya’nın buz devi olarak bilinen mağara, Alp sistemine bağlı Hockkagel dağında, Salzburg’a 70 km mesafedeki Styria’da bulunuyor. Eisriesenwelt mağarası, Salzach nehrinin dağın içine doğru akıp, kireçtaşını aşındırarak geçitler oluşturması sonucu meydana gelmiş. Mağara içerisine sızan suyun aşındırmasıyla oluşan kireçtaşı formlarının kış aylarında suyun buza dönüşmesiyle oluşan buzul formlarına karışması sonucu oluşmuş. Mağara mayıs ve ekim ayları arasında açık ve mağarayı her yıl yaklaşık 200 bin turist ziyaret ediyor.