İLGİNÇ NESLİ TÜKENMİŞ HAYVANLAR | Sfenks Portal
arama

İLGİNÇ NESLİ TÜKENMİŞ HAYVANLAR

Dünya üzerinde birbirinden ilginç binlerce hayvan bulunuyor. Bu hayvanların bazılarını her gün günlük yaşantımızda görüyoruz. Ancak belki de binlerce hayatımız boyunca göremeyeceğiz. Çünkü bu ilginç hayvanların nesli tükenmiş bulunmakta.
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Star (No Ratings Yet)
  Loading...

İlginç Nesli Tükenmiş Hayvanlar
1.Aurochs: Aurochs, Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika’da yaşayan evcil sığırların atasıdır. DNA’sı taşıyan türlerin, seçici olarak üremesi yoluyla onları geri getirmek istiyor. Bu sebeple bilim adamları 2009 yılından beri uğraşmaktadırlar.
2.Hazar Kaplanı: Hazar kaplanları, Türkiye, İran, Irak’ın yanı sıra Orta Asya’nın çoğunda ve Kuzeybatı Çin’de bulunduğu biliniyor. Ancak bu kaplanların 1960 yılında nesli tükendiği biliniyor. Bazı bilim adamları bu kaplanları geri getirmek için uğraştığı bilinmektedir.

 1. Carolina Parakeet: Carolina Parakeet, Amerika Birleşik Devletlerinin doğusunda yaşayan ve yerlisi olan bir hayvandır. Bu tür, parlak sarı kafa ve turuncu bir yüze sahip olan yeşil bir papağandır. Bu papağanın 1940 yıllarında nesli tükendiği bilinmektedir.
  4.Dodo: Dodo doğal yırtıcılar olmaksızın evrim geçiren bir kuş türüdür. Dodo belki de en meşhur nesli tükenen hayvanlardan birisi olabilir. Mauritius’a gelen insanlar Dodo yırtıcı olmadığı için bu hayvanı avlamış ve besin kaynağı olarak kullanmış olabilirler.
  5.Ivory-billed Woodpecker: Fildişi gagalı bu ağaçkakan , ABD’nin Güney doğusunda bulunan Virjin ormanlarında yaşıyordu. Ancak 1940 yılında bu ağaçkakanın neslinin tükendiği biliniyor.
 1. Moa: Moa, 3.5 metre uzunluğunda 500 kilo ağırlığa kadar çıkabilen ve uçamayan bir kuş türüdür. Moaların Yeni Zelanda’da olduğu bilinmekteydi. Ancak bu hayvanlar aşırı avlanma sonucu 1400 yıllarında nesli tükenmiştir. Bazı genlerinin Güney Amerika’da bulunduğu söylenmektedir.
  7.Irısh Elk: İrlanda geyiği olarak bilinen bu tür hayvan Dünya’nın her yerinde yürüyen ne büyük geyiklerden birisidir. Bu hayvanların türlerinin son kalıntıları Sibirya’da bulunduğu söyleniyor. Bu hayvanın nesli yaklaşık olarak 7.700 yıl önce tükenmiştir. Günümüzde ise yaşayan kırmızı geyik ve nadas geyiği ile benzer DNA yapılarına sahip olduğu bilinmektedir.
  8.Huia: Huia, Yeni Zelanda ülkesinde yaşayan bir kuş türüydü. Bu kuş türü 20.yy’da müzeler ve özel toplayıcılar için örnekler çıkarmak amacıyla avlanarak yok edildiği biliniyor. Bu kuş türünün dişisi uzun, eğri bir gagaya sahipken, erkeklerin gagası ise daha kısadır.