Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları | Sfenks Portal
arama

Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları

Sivilce veya bilimsel tabirle akne, genellikle ergenlik zamanlarında ortaya çıkan insanı fiziksel ve ruhsal yönden kötü etkileyen bir deri hastalığıdır
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

Vücudun yağ oranı yüksek kesimlerinde sıklıkla görülmekle beraber hastaların en çok şikâyet ettiği kısım sosyal hayatı da etkileyen yüz bölgesi olmuştur. Kıl köklerinin içinde bulunan yağ bezeleri cilde açılmaktadır. Bu bezelerin bulunduğu küçük doğal vücut boşlukları zamanla günlük kirler veya kaynağı bilinmeyen kötü makyaj ürünleri ve diğer yüzeysel kremler kullanıldığında gözenekler tıkanarak sivilce oluşturur. Değişik türlerde çeşitleri olabileceği gibi en rahatsız edicisi irin dolu ve şiş gözüken ağrılı sivilcelerdir. Sivilce oluşumunda beslenmenin ve vücuda uygun hijyen ürünleri kullanmanın da önemi büyüktür. Aşırı yağlı gıdalar tüketmek sivilce oluşumunu tetiklemekte vücudun yağ oranını bozabilmektedir.

 Önleme Faaliyetleri-Temizlik;

 Sivilcelerin oluştuğu bölgeler genellikle kirlenmeye müsait bölgeler olup günlük temizliğinin düzenli olarak yapılması önem arz etmektedir. Bu yolla tıkanmış olan gözeneklerin açılması hedeflenmektedir. Sivilcenin aşırıya kaçtığı sayısının kontrol edilemediği durumlarda doktor gözetiminde tıbbi müdahaleye başvurmak gerekebilir. Hastanın yaşı ve cinsiyeti sivilcelerinin durumu uygun antibiyotik seçiminde etkili olmaktadır.

 Imex Sivilce Sabunu, Benzamycin Krem, Sivex sivilce losyon, Isotrexin sivilce jeli ve daha niceleri…

 Piyasada uygun fiyata doktor tavsiyesiyle verilen kremlerdir. Antibiyotik grubunda oldukları için çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Bu sebeple tavsiye olmadan kullanılmamaları önemlidir. Doğada bulunan ürünlerle de evde maskeler hazırlayarak sivilcelere müdahale edilebilir. Bal Maskesi , Elma Sirkesi , Çilek Maskesi , Karbonat Maskesi , Limon Maskesi , Yulaf Ezmesi , Aleovera Bitkisi Suyu vb. çalışmalarla önleme yapılabilir.

Bu maskelerin de deride belirli başlı yan etkileri olabileceği gibi hiçbir faydası da bulunmayabilir. Fayda veya faydasızlık tamamen kişinin derisine ve kişisel özelliklerine bağlıdır. Tahriş ve diğer durumlarda en yakın sağlık kuruluşundan yardım alınmalı başkalarına faydalı bile olsa kişide zararlı durum oluşturan ürünler inatla kullanılmayarak bırakılmalıdır. Sivilcelerin tedavisinde sıkmak çok istisnai durumlar olmadıkça yanlış bir davranıştır. İçindeki mikrobun diğer deri yüzeyine yayılmasından ve sivilcenin bulunduğu deri kısmının tahrip edilmesinden başka bir işe yaramamaktadır. Yapılması gereken doğal veya antibiyotik ilaçlar kullanarak sabır göstermektir. Her hastalık ve tedavisinde olduğu gibi sivilcelerde de asıl tedavi zamandır, zaman her şeyin ilacıdır.

 Sonuç;

 Sivilceler kişilerin sosyal hayatını etkilemiş bir cilt sorunudur. Görünüşe çok etki eden bu hastalık özellikle ergenlik zamanlarında başlayarak vücudu etkisi altına almaktadır. Tedavisinde sivilceyi sıkmamak zedelememek bilinmeyen kimyasalları üzerine sürmemek, bunların yerine antibiyotik kullanmak veya doğal maskeler hazırlamak daha çok fayda sağlamaktadır. Yağlı yiyecekler yenmemeli ve kalitesiz kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır. Cilt temizliğine özen gösterilmeli bol bol su içilmelidir. Tüm hastalara insanların onları yüz güzellikleri için değil kendileri oldukları için sevdikleri anlatılarak sosyal hayata kazandırmalı manevi destek verilmesi sağlanmalıdır.