Böbrek Taşı Ağrısı Ve Tedavisi | Sfenks Portal
arama

Böbrek Taşı Ağrısı Ve Tedavisi

Böbrek ağrıları yaşam kalitesini kısıtlayan sosyal hayatı engelleyen çok ciddi rahatsızlıktır. Böbrek taşı son dönemlerde en başta gelen şikayetler arasındadır.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

            Gelişen teknoloji sayesinde hastalık oranı iyice azalmaktadır. Böbrek taşı erkeklerde kadınlara nazaran daha sık rastlanmaktadır. Böbrek taşı ağrısının doğum sancısından daha acı verdiği söylenmektedir.

            Böbrek taşı idrar ile dışarı atılabilmektedir. Sıvı tüketiminin az kullanılması, fast food tüketimi böbrek taşı oluşum riskini arttırmaktadır. Böbrek taşı ağrısı bir anda başlamaz. Önceden belirtilerini göstermektedir. İdrardan kan ve taş gelmesi, vücudun yan bölgesinde sancılı ağrılar meydana gelmesi, bulantı ve kusma, sürekli tekrarlanan idrar yolu enfeksiyonları, iştahsızlık, karında şişlik gibi birden fazla belirtileri bulunmaktadır.

 Böbrek Taşından Korunma Yolları

            Bol bol su ve sıvı alımı yapılmalıdır. Aşırı baharatlı gıdalardan kaçınılmalı, tuzlu yiyecekler tercih edilmemelidir. Böbrek taşı düşürmede düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir. Ev yapımı yoğurt böbrek sağlığına iyi gelmesi ile bilinmektedir. Gün içerisinde günde bir kase dahi olsa yoğurt tüketiminde fayda vardır. Böbrek sisteminin temizlenmesinde rol oynayan kabak çekirdeği ise tercih edilmesi gereken sebzeler arasındadır.

            Kabak çekirdeği böbrek hastalıklarına karşı koruyucudur. Böbrek taşından korunma yollarından olan balkabağı tüketimi hastalık riskini azaltmaktadır. Sıcak suyun kas gevşetici özelliği olduğunu hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Sıcak su böbrekte bulunan üreter ve üretra kaslarının gevşemesine sebep olmaktadır. Bundan ötürü taşın böreğe yaptığı basınçta azalma oluşur ve ağrınız hafifler.

            Böbrek ağrıları bir kaç gün sürmektedir. En yakın zamanda uzman doktorlara başvurulması gerekir aksi halde tedavi edilmezse ciddi rahatsızlıklara vesile olabilmektedir. Böbrekte 5 mm büyüklükte bulunan taş ilaç yardımı ile düşürülür. Büyük böbrek taşları ise ESWL yani vücudun dışından uygulanan şok dalgaları sayesinde böbrekte oluşan taşı kırma işlemidir.