Sağlıklı Bir Yaşam İçin Zayıflayın | Sfenks Portal
arama

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Zayıflayın

İnsan sağlığını olumsuz bir biçimde etkileyen faktörlerden biri fazla kilolu olmaktır.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

            Fazla kilolara sahip bireyler kolesterol, şeker hastalığı, obezite, eklem rahatsızları gibi hastalıklarla karşılaşmaktadır. Bu yüzden zayıflamak sağlık açısından önem arz etmektedir.

 İdeal Kilo İle Yaşamak

            İdeal kilo sizin cinsiyetiniz ve boyunuza göre hesaplanan kilo aralığıdır. İdeal kilonuzu hesaplamak için internetten herhangi bir siteden vücut değerlerinizi girerek hesaplayabilirsiniz. Burada önemli olan nokta vücut kütle endeksinizin 19 ile 25 arasında olmasıdır. Bu aralık sizin için normal kilo aralığıdır.

            Fazla kilolu insanlar, ideal kilosunda olan insanlara göre yaşam standartları daha düşük bir hayat sürdükleri bilinmektedir. Kiloları fazla olan insanların, yürürken, bisiklet sürerken, çalışırken, yemek yerken bile sıkıntı çektikleri görülmektedir. Bütün insanlarda görülen diğer hastalıklar ise karaciğer yağlanması, uykuda nefes almakta zorlanması, ameliyat riskleri, astım, kolesterol, şeker hastalığı, varis, felç, kalça eklemlerinde kireçlenme, diz eklemlerinde kireçlenme, psikolojik sorunlar normal kilodaki insanlara göre kilolu insanlar da daha fazladır. Bu yüzden uzman doktorların önerisi sağlıklı bir hayat için ideal kilonuzun üzerine çıkmaması ve ideal kilonuzun altında olunmamasıdır.

 Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

            Toplumumuzda masa başında ve hareket gerektirmeyen işlerde çalışan insanlar kilo almaya daha meyillidirler. Bu tarz işler de çalışan insanların gün içinde diğer insanlara nazaran daha fazla egzersiz yapmaya özen tavsiye edilmektedir. Kilo vermek için beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir. Size uygun bir beslenme programı ile fazla kilolarınızdan kurtulup ideal kilonuza ulaşmanız mümkündür.

 Kilo Vermenin Faydaları

            Zayıflayan bir birey eski haline göre yürüyüş ritminin değiştiği, hareket kısıtlılığının azaldığı, nefes alıp verme ritminin düzeldiği, kalp atış ritminin düzeldiği, psikolojisinin ve özgüvenin olumlu bir şekilde arttığı gözlemlenmiştir. Bu yüzden birey kendi yaşamına önem veriyor ise ideal kiloda olması gerekmektedir.