Anemi Nedir? | Sfenks Portal
arama

Anemi Nedir?

Anemi toplum içinde özellikle de kadınlarda çok sık görülen bir kan hastalığıdır. Tıbbi olarak tanımlanması gerekirse anemi;kanda bulunan kan hücrelerinin olması gerektiği miktardan daha az olmasıdır.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

Anemi kadınlarda sık görülmesi ile birlikte erkeklerde de görülebilen bir durumdur. Anemide kan faktörleri ve bireyin sosyal ve ekonomik durumu, kültür seviyesi, beslenme düzeni gibi önemli etkenler söz konusudur. Genel olarak anemi sebepleri arasında; genetik yatkınlık, kalıtım bozuklukları, kan hastalıkları, metabolik hastalıklar, düzensiz yaşam biçimi, dengesiz ve yetersiz beslenme sayılabilir. Bu sebepler bireye özgü sebeplerdir ve her bireyde aynı etkiyi, aynı hastalık derecesi ve iyileşme süresini göstermeyebilir.

 Aneminin belirti ve bulguları arasında ise; halsizlik, yorgunluk, uykuya eğilim, aşırı üşüme, morarma, iştahsızlık, anemi çeşidine göre diş etlerinde kanama, vücutta morarmalar, saç dökülmesi, parmak uçlarında uyuşukluk ve soğukluk yer alır. Birden fazla anemi çeşidi vardır. Bu çeşitlerin her biri kendi içinde, kendine özgü belirti ve bulgular oluşturur. Pernisiyöz anemi, talasemi, akdeniz anemisi, demir eksikliği anemisi, orak hücreli anemi, aplastik anemi anemi çeşitleri arasında yer alır. Bazı anemi türleri kolay tedavi edilebilirken bazı anemi türleri ise kalıtıma bağlı olarak gelişebildiğinden tedavisi zor ve uzun bir süreci kapsayabilir. Bu nedenle hangi durumda olursa olsun anemi belirtileri hissedildiği andan itibaren alanında uzman bir hekime gidilmesi ve tam olarak teşhisin ne olduğunun belirlenmesi gerekir. Çünkü bazı durumlarda, özellikle aile öyküsünde kanser hikayesi var ise anemi kansere dönüşerek daha ciddi bir boyuta ulaşabilir. Anemiden korunabilmek için öncelikle mevsim sebze ve meyvelerini düzenli bir şekilde tüketmek gerekir.

 Kan yapıcılığı bilimsel açıdan kanıtlanmış yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi de anemiyi önleyici bir nitelik taşır. Anemi bir grip gibi gelip geçici kısa süreli akut bir hastalık değildir. Tedavi uzun sürelerle yapılabildiğinden bireye düşen ilk görev sabırlı olmak ve tedaviye uyum sağlamaktır. Tedavide kullanılan ilaç türleri doktor ile karar verilebilecek bir niteliğe sahip olmalıdır çünkü bireyin kansızlık ile bir nebze de olsa bağışıklık sistemi baskılanmış olur ve farklı durumlara karşı alerji gelişebilir. Bu açıdan çok dikkatli olunmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.