Birikmiş Borçlarınızı Kısa Sürede Nasıl Ödeyebilirsiniz? | Sfenks Portal
arama

Birikmiş Borçlarınızı Kısa Sürede Nasıl Ödeyebilirsiniz?

Borcunuza borç eklemeyi önlemenin, var olan borçlarınızı en kısa sürede ödemenin etkili yollarını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bazı püf noktalarını uygulayarak, sadece 4 adımda siz de kısa sürede borçlarınıza “güle güle” diyebilirsiniz.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

1. Gerçekçi olun ve gelirinize göre harcama yapın.

Borçlanmanın en temel nedeni yapılan harcamaların toplam gelirin üzerinde olmasıdır. Borçlarınızdan kurtulmak istiyorsanız öncelikle gelirinizi tam olarak hesaplamanız gerekiyor. Gelirinizi haftalık, aylık ve yıllık olarak hesaplayarak bir gelir listesi oluşturabilirsiniz.

İkinci adımda ise harcamalarınızın ve faturalarınızın bir listesini çıkarabilir, bu listeyi gelir listenizle karşılaştırabilirsiniz. Bu karşılaştırmayı yaptıktan sonra bir karar vermeniz gerekiyor. Borçlarınızdan gerçekten kurtulmayı istiyor musunuz? Eğer cevabınız “evet”se artık bu andan sonra gelirinize göre harcama yapmalısınız.

Artık bu andan itibaren gerçekten ihtiyaç duyduğunuz şeyleri satın almayı, gelirinizin üzerinde harcama yapmamayı öğrenmek zorundasınız. Borçlarınızın azalmaya başlaması ve artmaması için gerçekçi bir şekilde harcama yapmalı, borçlanmadan kaçınmalısınız.

2. Tüm faydasız ve pahalı alışkanlıklarınıza son verin.

Size pahalıya mal olan ve sağlığınızı bozan tüm alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz. Örneğin sigara içiyorsanız ve sigara içmeyi bırakabilirseniz veya azaltabilirseniz bu değişim, mali kaynaklarınız üzerinde çarpıcı bir etki yaratacaktır.

Aynı şey, sağlığınıza fayda sağlamayan, pahalı yiyecek ve içecekler için de geçerli. Hazır yiyecekler tüketmek yerine evde sağlıklı malzemelerle yemek hazırlayabilir, harcamalarınızı azaltabilirsiniz.

3. Sadece nakit kullanarak ödeme yapın.

Kredi kartları veya banka kartları kullanmak bir bağımlılığa dönüşebilir. Kredi kartı, bir mağazada görüp beğendiğiniz, ancak ihtiyacınız olmayan bir şeyi satın almanıza neden olabilir. Borçlarınızdan kısa sürede kurtulmak istiyorsanız kartla alışveriş yapmaya bir son vermelisiniz. Almak istediğiniz bir şeyi sadece peşin para ile almayı tercih ettiğinizde o şeye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını da kolayca anlayabileceksiniz.

4. Hayatınızı sadeleştirin.

Bir insanın yaşamak için ihtiyaç duyduğu şeyleri düşünün. Yiyecek, bir ev ve uygun giysiler dışında aslında fazladan bir şeyler satın almanıza gerek yok. İnsanların birçoğu kendisini toplumda kabul ettirmek, kendisini iyi hissetmek için ihtiyaç duymadığı şeylere para vererek borçlanıyor. Borçlarınızı ödemek istiyorsanız başkalarını etkilemek ve egolarını tatmin etmek için yarışan insanlardan biri olmaktan vazgeçmelisiniz. Çünkü bunun sonu yok. Satın alma rekabeti bize sadece mutsuzluk ve borç getiriyor, borçların kısa sürede ödenebilmesi içinse bu rekabetten tamamen vazgeçmek gerekiyor.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER