F-16'lar Sınırda UFO Kovalamış! | Sfenks Portal
arama

F-16’lar Sınırda UFO Kovalamış!

Emekli Korgeneral Doğan Temel; 1999 senesinde, Türkiye- Suriye sınırında ışık saçan cisimlerin görülmesi ile birlikte bölgeye F-16’ların ve Özel Kuvvelerin gönderildiği yazdı.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • dalanka
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

Bir dönem Diyarbakır’da 7. Kolordu Komutanlığı görevi yapan ve sonrasında “Balyoz” davası sebebiyle yargılanan emekli Korgeneral Doğan Temel, anılarını bir kitapta topladı. Bu kitapta, 19 yıl öncesinde Türkiye- Suriye sınır hattında yapılan operasyonun detaylarını anlattı. Emekli Korgeneral; Türkiye- Suriye hattına gönderilen F-16’ların yabancı bir cisim yakalaması sonrasında elektronik sistemlerinin arızalandığı ve geri döndüklerini, ancak UFO olduğunu tahmin ettikleri bu yabancı cisimlerin sonradan kaybolduğunu yazdı. Doğan Temel, UFO olduğunu düşündükleri cisimlerin fotoğraflarının, sınırdaki askerlerin termal kameraları ile çekildiğini kaydetti ve bu fotoğrafları kitabında paylaştı.

Diyarbakır’da 7’nci Kolordu Komutanlığı yapan ve 2003’te Harp Akademisi Komutan yardımcılığı görevi yaparken emekliye sevk edilen Temel, “Torunum Sana Hangi Birini Anlatsam” adını verdiği kitabında anılarını anlattı.

Sınırdaki Yabancı Cisim İçin F-16’lar Görevlendirilmiş

Doğan Temel anılarını ele aldığı kitabında; Kıbrıs, terör ve irtica konularını değerlendirdi. Emekli Korgeneral, 1999 senesinde Türkiye- Suriye sınır hattında yaşanan ve günümüze kadar hiç bilinmeyen operasyon hakkında detayları anlattı.

Temel kitabında; operasyonun başından itibaren bir üst komutanlığı bilgilendirdiğini anlatırken, olayla ilgili görgü tanıklarının ve görüntülerin de var olduğu kaydetti. Görgü tanıklarının ve görüntülerin bazılarını gönderdiklerini, bu arada hudut birlik komutanlarına ertesi gün akşamı için tedbir almalarını ve yabancı cisimler yeniden görülürse görüntülemelerini istediğini yazdı. Şırnak iline yakın mesafede bir hudut karakolunun, bu kez oldukça yüksekte hareket eden benzer bir cisim tespit ettiğini yazan Temel, gece çekilen bu fotoğrafın yeterli netlikte olmadığını belirtti.

Doğan Temel Kimdir?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde 43 yıl boyunca görev yapan Doğan Temel, 2003 yılında Korgeneral rütbesi ile emekli oldu. Yaklaşık 12 yıllık görevi boyunca önemli terörle mücadele operasyonları yürüttü. Bunun karşılığında birçok madalya ile ödüllendirildi. Emekliğinden 7 yıl sonra, “Balyoz kumpası” sebebi ile tutuklandı ve 1225 gün boyunca Silivri Cezaevi’nde kaldı. Yine cezaevinde yatarken bir yandan kumpasa karşı mücadele verdi, diğer yandan zor şartlar altında kitap çalışmaları yaptı.