AİLE VE SOSYAL MEDYA | Sfenks Portal
arama

AİLE VE SOSYAL MEDYA

Sosyal medya karşılıklı paylaşım platformudur. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan Facebook, İnstagram, Twitter, Youtube bunların başında gelmektedir
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • dalanka
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

 Şirketler takipçisi fazla olan kullanıcılar ile marka işbirliği yapıp, markalarını kısa sürede milyonlara duyurabilir bu sayede satışlarını arttırabilirler. Diğer yandan bireysel kişiler çekmiş olduğu fotoğraf ve videoları anlık olarak paylaşabilir ve güncel bilgilerden anında haberdar olup, eğlenceli vakit geçirebilirler. Hatta alışverişlerini dahi sosyal medya üzerinden yapma kolaylığına sahiptirler.

 Bu kadar masum ve eğlenceli görünen sosyal medya aile ilişkileri üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Özellikle gençler üzerinde sosyal medya bağımlılığına, bu da aile içi iletişiminin zayıflamasına neden olmaktadır. Bir süre sonra gençler zamanlarının büyük bir bölümünü aileleriyle dolu dolu geçirmek yerine, sosyal medyaya hapsolmuş bir şekilde geçirmeyi tercih ediyorlar. Birçok kullanıcı sosyal medyada olduğundan farklı kişiliklere bürünebiliyor ve farklı aile hayatlarına özenebiliyorlar. Bu da gençler üzerinde yaşam standartlarının dışına çıkma isteği ve ailelerini sosyal medyadaki kişilere uyarlama isteği doğuruyor. Bu durum da aile içi çatışmalara, birbirinden kopmuş aile bireylerine yol açıyor. Bunun yanı sıra sosyal medya bağımlılığına hapsolan ebeveynler çocuklarının yalnız, ilgisiz ve özgüvensiz bir şekilde büyümesine sebebiyet veriyor. Aile içi iletişimi güçlü olan aileler bunun üstesinden bir türlü gelirken, aile içi iletişimi çok da sağlıklı olmayan aileler aynı çatı altında çok farklı bireylere dönüşüp, sahip olduğu sorumluluklarını unutur hale geliyorlar.

 Peki, sosyal medya bağımlılığının önüne geçmek mümkün mü? Günümüzde sosyal medya bağımlılığından kurtulmak isteyenlerin sayısı fazla olsa da bunu başarmış kişi sayısı oldukça azdır. Sosyal medya bağımlılığından kurtulmak, aile içi çatışmaları en aza indirmek için farklı uğraşlar bulunabilir veya internet üzerindeki sosyallik gerçek hayata taşınabilir. Ya da bu duruma sınırlama getirilerek daha kaliteli bir aile yaşantısına sahip olunabilir.