BUHAR BANYOSUYLA CİLDİ TAZE TUTMANIN YOLLARI | Sfenks Portal
arama

BUHAR BANYOSUYLA CİLDİ TAZE TUTMANIN YOLLARI

İlerleyen teknolojik gelişmeler beraberinde çevre kirliliğine ve bir çok sağlık sorununa neden oluyor. Bütün bu olumsuzluklar en değerli varlığımız cildimizi olumsuz etkiliyor.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • dalanka
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

Çevresel kirler, makyaj kalıntıları ,ölü deri ve cildin altında biriken toksinler cildin yağ üretmesine , dolayısıyla da gözenekleri tıkamasına neden oluyor.

 Tıkanan bu gözenekleri açmanın birçok yolu var. Bunlardan en önemlisi ve en sağlıklısı herkesçe bilinen buhar banyosudur.  Buhar banyosu ile cildi kir, makyaj kalıntıları , gözeneklerde biriken yağ ve ölü deriden arındırmak oldukça mümkündür. Buhar banyosu özellikle karma ve yağlı cilt tipine sahip kişilere önerilmektedir. Kuru veya hassas cilt tipine sahip kişilerin ise çok sık olmamak kaydıyla , buhar banyosu yapmaları tavsiye edilir. Peki buhar banyosunun faydaları nelerdir? Buhar banyosu gözenekleri açar, ölü deriyi yumuşatır, siyah noktaların temizlenmesini kolaylaştırır,cilde canlı ve parlak bir görüntü kazandırır. Ayrıca buhar banyosuyla sivilcelerden kutulmanızda mümkündür.

 Özellikle sivilce oluşumuna meyilli olan yağlı cilt tipine sahip kişilerin düzenli olarak buhar banyosu yapması önerilir. İyi bir buhar banyosu kan dolaşımını da hızlandırır ve yüz kaslarını gevşetir. Bunların her ikisi de yüzünüzün daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Ayrıca buhar banyosu terlemeyi de kolaylaştırdığı için, zayıflamak isteyen kişilerin da başvurduğu bir yöntem olarak bilinmektedir. Su buharı özellikle yüze tatbik edildiğinde cilde birçok olumlu etkisi olmaktadır. Kırışıklıkların asıl nedeni gittikçe kuruyan cilttir. Bu nedenle uzmanlar kırışıklıkların önüne geçilebilmesi için cildin daima nemli tutulması gerektiğini belirtirler. Buhar banyosu yapıldığında cilt doğal nem dengesini kazanmakta, aynı zamanda nemlenerek doğal bir şekilde yumuşayıp böylece kırışık görünümü de azalmaktadır.

 Güzellik uzmanlarının en çok kullandığı yöntemlerden birisi de sıcak ve soğuk su kompresidir. Cilde önce sıcak daha sonra da soğuk su verilerek bir şok gerçekleştirilip bu şok nedeniyle de cilt gerilip canlanmakta ve daha genç görünmektedir. Bu nedenle su buharını yüzünüze bir süre tuttuktan sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkarsanız , hem açılan gözeneklerdeki atıkları ve kirleri yıkamış hem de cildinizi gerginleştirip , daha sıkı durmasını sağlamış olursunuz.