CİLT KIRIŞIKLIKLARI VE TEDAVİ YOLLARI | Sfenks Portal
arama

CİLT KIRIŞIKLIKLARI VE TEDAVİ YOLLARI

Günümüzde teknoloji ilerliyor ve ilerleyen teknolojiyle birlikte her şey çözüme kavuşuyor gibi görünse de aslında tam olarak durum böyle değil. İnsanların, kadınların ya da erkeklerin çözüme kavuşturamadığı bir çok sorun var.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • dalanka
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

Bu sorunlardan biri de yaşlanma. Her geçen gün biraz daha yaşlanıyoruz ve bir türlü bunun önüne geçemiyoruz. Peki bunun önüne geçmek için ne yapmamız lazım, hangi yolları denememiz lazım. Bunu cevaplamadan önce yaşlanmanın en büyük belirtisi kırışıklıklardan bahsetmek gerekiyor. Cildi güzel tutak için ne yaparsak yapalım, hangi yolları denersek deneyelim kırışıklardan kurtulmadığımız sürece genç ve güzel görünmek pek ta mümkün değil. Peki ciltteki kırışıklıklardan kurtulmak için ne yapmamız gerekiyor.

 Bu soruyu cevaplamadan önce cildin kırışmasının nedenlerinden bahsetmek gerekiyor. Ciltteki kırışıkların en büyük nedenlerinden biri güneş. Hiçbir önlem almadan güneş altında fazla durduğumuzda cilt güneş ışınlarından olumsuz etkileniyor ve cildin yaşlanmasına neden oluyor. Kırışıklığın diğer bir nedeni de yüz mimikleri. Yüzün her bir hareketi cildin biraz daha kırışmasına neden oluyor. Kırışıkların artmasına neden olan bir diğer faktör de sigara. Sigara cildin erken yaşlanmasına neden oluyor. Uzun süre aynı pozisyonda yatmak yüzün bu bölgesinin daha çok kırışmasına neden oluyor. Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan streste cildin erken yaşlanmasına sebep olan faktörlerden biri. Bütün bu faktörler cildin kırışmasına ve daha yaşlı görünmenize neden oluyor. Peki kırışıklıkların azalması için ne yapmamız gerekiyor?

Kırışıklıkların azalması için yapmanız gereken ilk iş cildinizi düzenli olarak nemlendirmektir. Güneşten kaçınmaya özen gösterin. Güneş ışınları ciltteki kolojen ve elastik yapının bozulmasına yol açtığından yüzünüze zarar verir.  Bu nedenle düzenli olarak güneş koruyucu krem kulanın ve güneş gözlüğü ile korunun. Yüzünüze sürekli masaj yapın. Böylelikle yüzünüzdeki kırışıklıkları giderebilir, hatta onların oluşmasını engelleyebilirsiniz. Kırışıklıkları azaltmanın en zahmetsiz yolu ise gülmek.  Gülerken yüz kaslarımız çalıştığı için kırışıklıkların giderilmesi de kolaylaşıyor.

Bütün bunların yanında cilt kırışıklıklarını önlemek için bitkisel tedavilere de başvurabilirsiniz. Her gün cildinize ısırgan otu çayı ile yıkayarak cildinizi gerginleştirebilirsiniz. Cildinizi her gün bir kere yayık ayranı ile yıkadığınızda kırışıklarınız azalır. Her gün çay ile yıkanan cilt güzelleşir.