CİLTTEKİ LEKELER NE ANLAMA GELİYOR? | Sfenks Portal
arama

CİLTTEKİ LEKELER NE ANLAMA GELİYOR?

İnsanoğlunun en çok önem verdiği şey bedeni. Cildini korumak için bir çok yöntem deneyen insanların bilmediği çok önemli sağlık problemleri bulunuyor.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • dalanka
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

                       CİLTTEKİ LEKELER NE ANLAMA GELİYOR?

Bu sağlık problemlerinden biri de cilt problemleri. Her gün daha güzel ve genç görünmek adına bir sürü formül deniyoruz.

 Bütün bunlar işe yarıyor ya da yaramıyor pek te önemli değil. Önemli olan şey şu. Bütün bunları yaparken sağlığımızı ne kadar ön planda tutuyoruz. Hiç düşündünüz mü ya da fark ettiniz mi? Cildinizi korurken cildinizde oluşan lekelere ne kadar dikkat ediyorsunuz? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki cildinizde oluşan lekeler cildinizin normal bir bileşeni olabileceği gibi, herhangi bir hastalığın  da belirtisi olabilir. Şimdi bu lekeleri detaylı olarak inceleyelim ve hangi lekenin hangi hastalığın belirtisi olduğunu görelim.

Beyaz vücut mantarı: Ciltte sınırlı oluşan beyazlıklar kaşıyınca kepekleniyorsa bunun habercisi mantar hastalığıdır.

Pembe –Kırmızı Kurdeşen: Ciltte oluşan pembelik veya kızarıklık 24 saat içerisinde birden çok tekrarlıyorsa, halk arasında buna “kurdeşen” olarak bilinen ürtiker hastalığına işaret eder.

Gül Hastalığı: Özellikle bahar aylarında ciltte görünen pembe lekelerle teşhis edilen gül hastalığı, ileri aşamalarda kansere yol açabiliyor.

Sedef: Sedef hastalığı, ciltte gümüş veya sedef gibi beyaz , bol kepekli kırmızılık olarak kendini gösterir.

Mavi- Mor lekeler: Doğuştan getirilen kalp hastalıkları, dil, dudak ,burun ucu , parmak uçları gibi bedenin uç kısımlarındaki renk değişiklikleri ile teşhis edilir.

KOAH: Akciğer tıkayıcı bir hastalık olan KOAH, dudak ve dudak çevresinde renk değişiklikleri ile teşhis edilir.

Travma: Özellikle deri altı yağ dokusu daha az olan hassas bölgelerde cilt altındaki kanamalar, cilt renginde değişiklik ile teşhis edilir.

C ve K vitamini eksiklikleri: Deride mikro kanamalar ile oluşan cilt lekeleri, vitamin eksikliklerinin teşhis edilmesinde yardımcı olur.

Vaskülit: Kan damarlarında çeşitli nedenlerle görülen kızarıklıklara, halsizlik , karın ağrısı , eklem ağrısı gibi sistematik belirtiler eklendiğinde vaskülit tespit edilir.

Kanser: Ani başlangıçlı mor, ağrılı döküntüler ve yaralar mide, bağırsak, meme kanseri ya da lenfoma belirtisi olabilir.

Kahverengi lekeler: Deri üzerinde toprak rengine benzer kahverengi lekelerin yanı sıra , kuruluk , pullanma, şiddetli kaşıntı böbrek yetmezliğinin habercisidir.