HAMİLELİKTE MAKYAJ VE ZARARLARI | Sfenks Portal
arama

HAMİLELİKTE MAKYAJ VE ZARARLARI

Kadınların dış görünüşüne erkeklerden daha çok önem verdikleri herkesçe bilinen bir gerçek. Günümüz kadınlarının güzellik uğruna yapamayacakları şey nerdeyse yok gibi görünüyor. Birbirinden değişik kıyafetler, çeşitli kozmetik ürünleri, takılar, kremler ve benzeri ürünler.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • dalanka
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

Ancak şu da var ki kadınların güzelleşmek için vazgeçilmezleri arasında makyaj ürünleri daha çok yer alıyor. Günümüzde nerdeyse makyaj yapmayan kadın yoktur. Kadınlar makyajdan bir türlü vazgeçemiyor. Bu durum hamile kadınlar için de geçerli. Ancak uzmanlar uyarıyor. Hamilelikte makyaj yapmanın zararları üzerinde duruyor. Hamilelik boyunca yapılan makyajın bir çok zararı bulunuyor.

 Uzmanlar hamileyken paraben içeren kozmetik ürünlerinden kesinlikle uzak durulması gerektiğini söylüyor. Nemlendiriciler, makyaj ürünleri, güneş kremi , yaşlanma karşıtı ürünlerin yanı sıra , saç bakım ürünlerinde de paraben oldukça sık kullanılır. Paraben, koruyucu madde olarak kullanılır, çeşitli kanser türleri üzerinde etkisi vardır ve vücudun hormon sistemini bozabilir. Uzmanlar, ayrıca hamilelik döneminde retionid içeren maddelerden uzak durulması gerektiğini söylüyor. Retionid, akne tedavisinde kullanılan ürünlerde bulunur ve düşük ve doğum kusurlarıyla bağlantısı vardır.

 Saç boyası içinde bulunan pfenilendiyomin maddesi hamileyken son derece zararlıdır. Bu madde aynı zamanda saç spreyi, şampuan ve kremlerde de bulunur. Bu nedenle hamilelik döneminde organik, doğal ve kimyasal maddesiz ürünleri tercih etmeniz gerekir. Hamilelik döneminizde bebeğinizin sağlığı için oje ve saç boyası  seçerken formalhedit içermeyen ürünler seçmelisiniz. Bu ürünler kanser, reprodüktif ve gelişimsel zehirlenmelerle yakından ilgilidir. Hamilelik döneminde ağır makyajdan uzak durmalısınız.

 Cildiniz normalden daha hassaslaşır ve daha fazla özen ister. Ağır fondöten gibi gözeneklerinizin tıkanmasına neden olan ürünlerden uzak durmanız iyi olur. metilbenzen tırnak ürünlerinde bulunur. Bu nedenle oje sürecekseniz de metilbenzen içermeyen ürünler kullanmalısınız. Hamilelik döneminde uzun süreli ruj kullanmamalısınız. Çünkü uzun süre ruj kullanıldığında vücutta kurşun birikimine sebep olur.