SİVİLCELER VE TEDAVİ YOLLARI | Sfenks Portal
arama

SİVİLCELER VE TEDAVİ YOLLARI

Kadın erkek herkesin korkulu rüyası sivilceler. Herkesçe bilinen ergenlik döneminden başlayıp ilerleyen yaşlara kadar devam ettiği sanılan sivilceler hakkında aslında çok az şey biliriz.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • dalanka
  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

İnsanlar yüzünde ya da vücudunun herhangi bir yerinde ortaya çıkan sivilcelerden kurtulmak için bir çok formül deniyor. İnsanların denedikleri bazı yollar işe yarıyor olsa da ne yazık ki ciltte iz bırakıyor. Bu tür sonuçların olmaması için öncelikle sivilcenin ortaya çıkma sebepleri araştırılmalı, ondan sonra tedavi yöntemleri üzerinde durulması gerekiyor.

Araştırmalar sivilcelerin ortaya çıkış sebebi olarak bir çok neden üzerinde duruyor. Bu nedenler arasında ergenlik , kozmetik ürünler, sinir ve stres,ilaç ve vitaminler ,sağlıksız beslenme , cildin yapısı , sigara , mesleki akne yer alıyor. Peki bu aknelerden kurtulmak için neler yapılması gerekiyor? Sizin için araştırdık ve sivilcelerden kurtulmanın yollarını bulduk. Sivilcelerden kurtulmak için doğal yöntemler:

1.Karbonat: Karbonat, cildi temizler ve sivilce oluşumunu tetikleyen ölü hücreleri ortadan kaldırır. Karbonatın sivilceleri kurutucu etkisi vardır. 1 veya 2 çay kaşığı karbonatı yarım çay bardağına katın. İyice karıştırın ve yüzünüze sürün.

2.Yulaf maskesi: Yulaf maskesi, cildinizdeki fazla yağı alır ve gözenekleri temizleyerek sivilceleri azaltır. Yulaf maskesi hazırlamak için, belirli bir miktarda yulafın üstüne azar azar su eklenir ve yoğun bir krem kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Daha sonra bu krem sivilceli bölgeye sürülür. 30 dakika kadar kuruması beklenir. Uygulama sonrası cildinizi ılık suyla yıkamanız gerekir.

3.Narenciye suyu: Portakal, limon vb. narenciye suları sivilcenin oluşumunu engeller. Nerenciyeyi bir bardak içine sıkın. Sonra sivilcenin çevresine sürün ve yarım saat bekleyin. Sonra bu bölgeyi ılık suyla yıkayın.

4.Elma sirkesi: Sirke, iltihaplı sivilce ile savaşınızda yardımcı olacak en etkili doğal ilaçlardan biridir. Kaynatılıp soğutulmuş 2-3 tatlı kaşığı su ile 1 tatlı kaşığı elma sirkesini karıştırın. Temiz bir bezle hazırlanan karışımı sivilcelerinize sürün. En az 10 dakika kurumasını bekleyip yüzünüzü su ile durulayın.

5.Zerdeçal: Acnes bakterilerini öldürmeye yardımcı olan antibakterial bir özelliğe sahip olan zerdeçal da sivilcelerden kurtulmak için etkili bir baharattır.1 tatlı kaşığı zerdeçal tozunu, bir miktar su veya gül suyu ile karıştırın. İltihaplı sivilcelerinize sürün. Kuruduğunu hissedene kadar bekleyin ve soğuk su ile durulayın.

6. Salatalık: Ferahlatıcı ve nem verme özellikleri olan salatalık, iltihaplı sivilceleriniz için kullanabileceğiniz bir diğer altertaniftir. Blender yardımı ile salatalığı sıvı hale getirin. Bu salatalık suyunu buzdolabında 20 dakika kadar bekletip  pamuk yardımı ile iltihaplı aknelerinize sürün. 15-20 dakika bekleyin .Sonra cildinizi soğuk su ile durulayın.